Világ hvg.hu 2020. március. 10. 12:21

Freedom House: Magyarország továbbra is csak részben szabad

Továbbra is Magyarország az egyetlen európai uniós tagállam, ahol csak részben szabad a sajtó. Az elmúlt tíz évben a szabadnak vagy nem szabadnak minősített országok több mint felénél romlott a helyzet.

Megjelent a Freedom House jelentése, amely minden évben világszerte vizsgálja és minősíti a sajtószabadságot.

Nem újdonság az új riportban, hogy Magyarország a részben szabad kategóriába került:  a szervezet tavaly először sorolta oda, és már 2018-ban is a legkevésbé demokratikus EU-tagországok között tartotta nyilván.

Az idei jelentés megemlíti az antidemokratikus populista vezetők elleni ellenzéki összefogást, amelynek révén több nagyváros irányítását vették át. 2010 óta Magyarország 20 pontot veszített és az első EU-tagállam lett, amelynek csak részben szabad a sajtója.

A Freedom House szerint világszerte is egyre rosszabb a helyzet: a 2020-as, Vezető nélküli küzdelem a demokráciáért című jelentés alapján az elmúlt 14 évben még a legdemokratikusabb államokban is rosszabb lett a kormányzati rendszer működése, a vélemény- és vallásszabadság, valamint a jogállamiság helyzete.

A diktátorok megerősödésével párhuzamosan a szabadon választott vezetők is egyre szűkebben értelmezik a nemzeti érdekeket. Indiában és az Amerikai Egyesült Államokban is egyre inkább törik le az intézményi biztosítékokat és figyelmen kívül hagyják mind a kritikus hangokat, mind a kisebbségeket. A hanyatlók és a felemelkedők között ráadásul egyre nagyobb a szakadék 2018-hoz képest: 64 országban sérültek a politikai és polgári jogok, 37-ben pedig javulás volt tapasztalható.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.