De a két nagyhatalom gazdasági érdekei még mindig messze vannak egymástól.
Több mint százezer hindu nacionalista gyűlt össze a világ legnagyobb krikettstadionjában Ahmedabadban, Narendra Modi indiai miniszterelnök fellegvárában, hogy köszöntse Donald Trump amerikai elnököt. Modi itt volt főminiszter azokban az időkben, amikor hindu nacionalisták pogromokat rendeztek a muzulmán kisebbség megfélemlítésére, a politikust emiatt hosszú évekig nem fogadták az Egyesült Államokban, ám Trumpnak Ázsiában most szüksége van Kínával szemben egy erős szövetségre. Ezért leterítették a vörös szőnyeget Narendra Modi elé Washingtonban, most pedig Donald Trumpot éljenzik Indiában a nacionalista BJP párt hívei.
Narendra Modi olyan, mint Elvis Presley
"Indiának mindig különleges helye lesz a szívünkben" – ezt közölte Trump a lelkes tömeggel Ahmedabadban, ahol a tömeggyűlés sok résztvevője az USA elnökének a maszkját viselte. Hasonló eseményre korábban az Egyesült Államokban is sor került Houston városában, ott Trump magával vitte Narendra Modit egy választási nagygyűlésre. Ott Elvis Presley-hez hasonlította India miniszterelnökét. Miért e nagy lelkesedés? Miért India az egyetlen olyan nagyobb állam, ahol Trump népszerűsége az 50% fölött van?
Az USA Ázsia-politikáját évtizedeken át az oroszellenesség határozta meg. Ezért kötött Washington szövetséget Kínával és Pakisztánnal, melyek szemben álltak a Szovjetunióval. Washingtonban aztán átértékelték a helyzetet: már nem az oroszok, hanem a kínaiak jelentik a fő ellenfelet. Velük szemben kívánják felhasználni Indiát mint szövetségest. India népessége hamarosan felülmúlja Kínáét, gazdaságának méretei is közelíti azt.
India eddig Oroszországtól vásárolt fegyvereket, de most Amerika lett a stratégiai partner, és mindjárt egy hárommilliárd dolláros üzlettel indítottak. A helikopterüzlet nyilvánvalóan csak a kezdet. Ha az indiai hadsereget átállítják az amerikai fegyverekre, akkor hatalmas lehetőségek nyílnak meg az USA fegyvergyárai előtt.
Nincs szabadkereskedelmi egyezmény
Narendra Modi washingtoni látogatása után nagy hangon jelezték: hamarosan megszületik a két állam szabadkereskedelmi egyezménye, de ezt Trump látogatásának idejére nem sikerült megkötni. A Bloomberg felhívta ezzel kapcsolatban a figyelmet arra, hogy Kína után Indiával is kereskedelmi háborúba keveredhet az Egyesült Államok. "Hihetetlenül nagy kereskedelmi egyezményt kötünk majd" – közölte most Trump, de a szakértők tudják: a vámok ügyében nincs megállapodás.
Ahogy abban sincs, hogy India mint a világ legnagyobb generikusgyógyszer-gyártója milyen lehetőségekhez jut az amerikai piacon, vagy mi lesz az informatikában. India ezen a területen is nagyhatalomnak számít, fiatal szakértőit ezerszámra exportálja külföldre, a többi között az USA-ba is. Csakhogy Trump szigorításai nem épp a megegyezés irányába mutatnak. Tavaly az USA elnöke visszavonta azokat a kereskedelmi kedvezményeket, amelyeket India mint fejlődő ország élvezett. Narendra Modi ennek a visszaállítását sürgeti. A két nagyhatalom érdekei markánsan különböznek egymástól, a tömeggyűlések lelkesedése aligha feledteti ezt Trump kétnapos indiai látogatása során.