A hanaui terrortámadás után kérdezték meg a lakosságot. Az Alternatíva Németországnak támogatottsága visszaesett.
A németek 60 százaléka úgy véli, az Alternatíva Németországnak (Alternative für Deutschland, AfD) nevű párt részben felelőssé tehető a szélsőjobboldali erőszaknak az országban – derül ki egy, a Kantar Institute által elvégzett és a Bild am Sonntagban vasárnap közzétett felmérésből.
A reprezentatív kutatást egy nappal azt követően végezték el, hogy egy 43 éves német kilenc külföldi származású embert ölt meg Hanauban, látszólag idegengyűlölettől motiválva. Később őt és édesanyját is holtan találták meg lakásában.
A hanaui tömeggyilkos a szélsőjobbos terroristák mintapéldánya volt
Kilenc embert ölt meg szerdán a végül magával is végző hanaui rasszista merénylő, aki - hogy mindenki megértse, miért ragadott fegyvert - egy videóban elmagyarázta, meg kell semmisíteni azokat a külföldieket, akiket nem lehet kiutasítani Németországból. Öt év alatt több mint 300 százalékkal nőtt meg Europában és Észak-Amerikában a jobboldali támadók által elkövetett merényletek száma, s évről évre emelkedik a halálos áldozatok száma is.
A válaszolóknak csak a negyede gondolta, hogy az AfD-nek nincs köze a hasonló terrortámadásokhoz, további 14 százaléknyian pedig bizonytalanok voltak. A megkérdezetteknek nagyjából a fele úgy érzi, hogy a jobboldali extremizmus jelenti a legnagyobb terrorfenyegetést Németországban. 27 százalék a muszlim fundamentalistákat gondolja a legveszélyesebbnek, a szélsőbaloldaliakat pedig mindössze 6 százalék.
Figyelemre méltó az is, hogy a válaszadók csaknem fele szerint a hatóságok nem fordítanak elég figyelmet a szélsőjobboldal jelentette veszélyre.
A Forsa Institute által szombaton közölt felmérés szerint mindenesetre az AfD támogatottsága 2 százalékponttal, 11-ről 9 százalékra csökkent a szerdai hanaui támadást követően. A párt egyébként a harmadik legnagyobb politikai erő országosan, és a legtámogatottabb ellenzéki párt.