Világ hvg.hu 2019. december. 15. 14:39

Özil bírálta Kínát – levették az Arsenal-meccset a kínai tévé műsoráról

A kínai állami televíziós társaság, a CCTV levette műsoráról az Arsenal-Manchester City mérkőzés sugárzását, miután az Arsenalban játszó török származású játékos bírálta, ahogy Kína bánik az ujgur kisebbségéhez tartozókkal.

Özil, aki maga is muszlim, egy közösségi oldalon írt kommentben az üldözésnek ellenálló harcosoknak nevezte az ujgurokat, s egyben bírálta a muszlim vallású kínai kisebbség elleni kínai akciókat, s elmarasztalta azokat a muszlimkat, akik nem teszik szóvá az ujgurok szenvedéseit.

A CCTV-t az sem hatotta meg, hogy az Arsenal elhatárolta magát a már Németországban született Mesut Özil kijelentésétől, és azt hangsúlyozta, hogy a klub mindig is politikamentes szervezet volt. A  BBC szerint a CCTV az Arsenal-Manchester City meccse helyett a Tottenham-Wolves mérkőzést közvetíti.

Kínai mindig is tagadta, hogy átnevelő táborokba zárná az ujgurokat, s azt állítja a táborokban képzés folyik, s nem erőszakkal viszik oda az ujgurok százezreit. A kínaiak mindig is érzékenyen reagáltak a kínai belpolitikával kapcsolatos szimpátimegnyilvánulásokra: októberben az amerikai profi kosárlabdások szövetsége szenvedett súlyos anyagi veszteséget, miután a Houston Rockets vezetője, Daryl Morey kritizálta azt, ahogyan Peking bánik a hongkongi tüntetőkkel. A kínaiak ugyanis azonnal felfüggesztették a szponzori és közvetítési megállapodásokat.

Özilnek egyébként már hazájában is voltak gondjai: lemondott a válogatottságról, mert úgy érezte muszlimsága, és török származása miatt a szurkolók őt tették meg felelősnek a német 11 váratlanul rossz világbajnoki szereplése miatt.   Közben Németországban nem vették jó néven, hogy a törökországi választások előtti kampányban Özil nyíltan kiállt az autoriter törk államfő, Tayyip Erdogan mellett.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.