Megállapodás nélkül ért véget Szocsiban Vlagyimir Putyin orosz és Alekszandr Lukasenko fehérorosz államfő találkozója, amelyen arról folyt szó, mennyire gyorsítsák fel és mélyítsék el a két ország közötti integrációt.
A megbeszélés öt órán át tartott, ám a két elnök csak arról állapodott meg, hogy két hét múlva Szentpéterváron folytatják az egyeztetéseket. A tét hatalmas: egyre több jel utal arra, hogy Oroszország egyesíteni kívánja a jelenleg is államszövetségi formában működő két volt szovjet tagállamot. A teljes unióval ugyanis megoldódna az a gond, miképpen folytassa a kormányzást Putyin, akinek a jelenlegi alkotmány szerint utolsó államfői mandátuma 2024-ben lejár. Ha viszont a két ország egyesülne, egy új államfői poszt jönne létre, amelyet átvehetne a jelenlegi orosz államfő.
A tsz-elnökből államfővé avanzsált Lukasenko azonban nem támogatja a teljes uniót, amely az ő befolyásának jelentős csökkenését eredményezné. Nagyon viszont nem lázonghat, hiszen az orosz gazdasági segítség nélkül Fehéroroszország nem lenne képes a jelenlegi szinten fenntartani az életszínvonalat.
Az orosz-fehérorosz államszövetséget pont húsz évvel ezelőtt hozták létre, ám az eredeti célok közül csak kevés valósult meg. A leglátványosabb az, hogy a két ország polgárai szabadon utazhatnak a másik országba.
A két államfő most még közös sajtótájékoztatót sem tartott, helyi források szerint a fő vitapont az energiaár: Lukasenko a szorosabb integrációért cserébe azt követeli, hogy Moszkva ugyanazt a gázárat kérje Fehéroroszországtól, mint amelyiket az orosz fogyasztóknak számlázza.