A kutatók szerint Hankó Balázs kulturális miniszter több ponton is ferdít, nem lenne szabad úgy hozzányúlni a kutatói hálózathoz, hogy közben nincs megállapodás az unióval több programról. Szerintük utóbbiért a kormány nem is tesz elég erőfeszítést.
Tizenhét pontban cáfolta friss bejegyzésében az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) Hankó Balázs kulturális minisztert és Gulyás Balázst, a HUN-REN Magyar Kutatói Hálózat elnökét. A kutatók és a minisztérium közötti vita hetek óta húzódik, alapját az a javaslat adja, amely a kutatói hálózat finanszírozásáról és működéséről szól. Ezt Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes Hankó Balázzsal közösen nyújtotta be az Országgyűlésnek. Gulyás Balázs korábban a Telexnek arról beszélt, hogy az átalakításra az ütőképesebb érdekérvényesítés miatt van szükség.
A kutatók továbbra is leginkább a privatizációtól tartanak, szerintük a kormány nem tesz eleget azért, hogy visszaszerezze az elvesztett Erasmus- és Horizon-támogatásokat. „Az uniós támogatások ügye jelenleg is függőben van a Bizottság előtt, tehát a kormány és Hankó Balázs miniszter a magyar kutatás jövőjét teszi kockára akkor, amikor egy már benyújtott törvényjavaslattal a kutatóhálózatot is olyan formába akarja átalakítani, amelynek átláthatatlansága és az autonómia teljes hiánya miatt szintén veszélybe kerülhet az uniós források elérhetősége” – írták.
A posztban, amelyet szintén a Telex szúrt ki, az ADF Gulyás korábbi nyilatkozatát idézi, amely szerint a benyújtott tervezetről a hálózat dolgozóival is egyeztetnek. Ezzel szemben az ADF ragaszkodik ahhoz, hogy a tervezetet november 7-én kapták meg véleményezésre. „Nem tudunk arról, hogy november 7. és a javaslat parlamenti benyújtása, november 19. között bármiféle – akár széles körű – egyeztetés zajlott volna a dolgozókkal. A korábbi workshopok és átvilágítások idején a szervezeti átalakítás tervei még alapelvi szinten sem voltak ismertek, de egyik átvilágítás következtetései sem alapozzák meg a törvényjavaslat értelmetlen központosító törekvéseit” – írták.
„Az uniós források elvesztéséről azonban Gulyás Balázs mélyen hallgat. Az ADF továbbra is követeli, hogy semmiféle új törvényt ne fogadjanak el a kutatóhálózatról, amíg az Európai Unió nem nyitja meg újra az Erasmus- és Horizon-pályázatokat az ezekből a programokból kizárt egyetemek számára” – írták. Hozzátették, hogy szerintük a benyújtott javaslatból pont a lényegi elemek hiányoznak: „nem tudunk semmit a struktúráról, a kutatók közössége továbbra sem kapta meg sem a szervezeti és működési szabályzat, sem az alapító okirat tervezetét”.