A brit miniszterelnök szerint a bírák nem hoztak helyes döntést, amikor úgy döntöttek, törvénysértő volt a brit parlament felfüggesztése.
Ahogy arról beszámoltunk, törvénysértőnek nyilvánította a brit parlamenti ülésszakának felfüggesztését a brit Legfelsőbb Bíróság kedden ismertetett jogerős végzésében, és megsemmisítette az arról hozott döntést. Mivel a határozat azt is kimondja, hogy a parlamenti ülésszak nincsen felfüggesztve, ebből kifolyólag jelenleg is tart, John Bercow, az alsóház elnöke be is jelentette, hogy a parlament szerdán újra összeül.
Mindeközben Boris Johnson brit miniszterelnök New Yorkban van az ENSZ klímaügyi konferenciáján, ahol újságíróknak azt mondta, nem ért egyet a legfelsőbb bíróság határozatával, de tiszteletben tartja.
Meg kell, hogy mondjam, teljes mértékben nem értek egyet azzal, amit a bírák találtak. (...) Nem hiszem, hogy ez volt a helyes döntés, úgy gondolom, hogy a parlament felfüggesztését évszázadok óta használták ilyen jellegű kihívások nélkül"
– tette hozzá.
"I strongly disagree with this judgement, and we will not be deterred from getting on and delivering on the will of the people to come out of the EU on 31 October"
— BBC Politics (@BBCPolitics) September 24, 2019
Boris Johnson responds to #SupremeCourt ruling that his Parliament shutdown was unlawfulhttps://t.co/xdWZ5LQaNT pic.twitter.com/KedkpORbGO
Közölte azt is, hogy jelen állás szerint Nagy-Britannia október 31-én kilép az Európai Unióból, ő pedig továbbra is azon fog dolgozni, hogy addig tető alá hozzon egy jó Brexit-megállapodást, ugyanakkor szerinte a bíróság döntése megnehezíti a feladatot. Kérdésre hozzátette, ettől még nem fogyott ki a lehetőségekből. Jelezte: nincsenek kétségei afelől, hogy több képviselő is a Brexit megakadályozásán dolgozik.
Johnson azt mondta, továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy új ülésszakot kezdjen a parlament a királynő hagyományos megnyitó beszédével, mert a bírák szerinte ezt nem zárták ki, de hozzátette azt is, hogy mindenképpen adnak elég időt a parlamentnek tárgyalni a Brexitről.
A miniszterelnökségtől származó információk szerint Johnson egyébként nem akar lemondani, de rendkívüli kabinetülést hívott össze, az ENSZ-ülésen tartott beszéde után pedig még az éjjel visszarepül Nagy-Britanniába.