Eddig 66 ország, tíz régió, 102 város és 93 konzorcium vállalta, hogy 2050-ig klímasemleges lesz – utalt a konkrét ígéretek listájára Antonio Guterres ENSZ-főtitkár, aki hétfőn New Yorkban megnyitotta az ENSZ-klímacsúcsát, ahol felszólalt Greta Thunberg klímaaktivista is.
Guterres hangsúlyozta: az egyes országok vezetőinek kötelessége, hogy lépjenek fel a környezeti válság ellen.
Ha nem változtatunk sürgősen életmódunkon, magát az életünket veszélyeztetjük"
– jelentette ki. Az ENSZ-főtitkár azt is hozzátette: nincs idő tárgyalni, hanem cselekedni kell, hogy a világ karbonsemlegessé váljon 2050-re.
A megnyitó másik fő szónoka, Greta Thunberg svéd klímavédő aktivista azt mondta: egyáltalán nem helyes, hogy az ENSZ klímakonferenciáján kell felszólalnia. "Nem kellene itt lennem. Iskolában volna a helyem az óceán másik partján. De önök mégis azt mondják, hogy hozzánk, fiatalokhoz fordulnak reményért.
Hogy merészelik?! Az üres szavaikkal ellopták az álmaimat és a gyerekkoromat! És mégis: én egyike vagyok a szerencséseknek. Mert emberek szenvednek, emberek halnak meg, teljes ökoszisztémák omlanak össze. Egy tömeges kihalás kezdetén vagyunk, és maguk csak pénzről meg olyan tündérmesékről tudnak beszélni mint az örökös gazdasági növekedés! Hogy merészelik?!"
A 16 esztendős Thunberg kemény szavakkal ostorozta a döntéshozókat. "Nem hagyjuk, hogy ezt csak úgy megússzák. Itt és most húzzuk meg a határt. A világ ébredezik, a változás pedig érkezik, akár tetszik maguknak, akár nem!"
Az éghajlatváltozással foglalkozó csúcsértekezleten a 66 állam- és kormányfő – köztük Áder János magyar köztársasági elnök – vesz részt és szólal fel. Angela Merkel beszédében hangsúlyozta: meghallották a fiatalok figyelmeztését és felszólította a világ vezetőit, lépjenek fel a klímaváltozás globális kihívása ellen. Merkel kormánya az előző héten fogadott el klímavédelmi tervet, amelynek értelmében Németorszában – amelynek a párizsi klímavédelmi egyezmény alapján 1990-hez képest 55 százalékkal kell csökkentenie szén-dioxid-kibocsátását 2030-ig – "fokozatosan beárazzák" a szén-dioxid-kibocsátást és a lakosság terheinek növelése nélkül ösztönzik a klímabarát magatartást.
A klímacsúcson az előzetes program ellenére, teljesen váratlanul megjelent Donald Trump amerikai elnök is Mike Pence alelnök kíséretében.
Teenage activist @GretaThunberg watches as US president @realDonaldTrump arrives at a @UN #ClimateChange summit in New York.
— Sky News (@SkyNews) September 23, 2019
For all the latest updates from the summit, click here: https://t.co/C8cff29wvz pic.twitter.com/YItPgP4hxj
Ferenc pápa nagyobb átfogó erőfeszítésekre szólította fel a világ vezetőit az ENSZ-klímacsúcs alkalmából készített videofelvételen. "Bár nem jó a helyzet és a Föld szenved, még mindig nyitva a lehetőség ablaka. Még mindig időben vagyunk. Ne hagyjuk bezárulni" – fogalmazott a katolikus egyházfő, aki a világ egyik legkomolyabb és legaggasztóbb jelenségének" nevezte az éghajlatváltozást.
Fel kell tenni a kérdést, van-e valóságos politikai szándék arra, hogy nagyobb emberi, pénzügyi és technikai forrásokat szenteljük az éghajlatváltozás kedvezőtlen hatásainak kivédésére, és segítsünk a legszegényebbeken és a legvédtelenebbeken, akik ezt a legjobban megszenvedik"
– mondta Ferenc pápa.
Washingtonban hétfőn környezetvédő aktivisták tüntettek, hogy felhívják a figyelmet az általános éghajlatváltozásra és bírálják az amerikai vezetők tétlenségét a kérdésben. Az Extinction Rebellion (XR) nevű civil szervezet aktivistái kis vitorlást állítottak fel a K Street sugárúton a Potomac folyó vízszintjének szerintük várható emelkedését jelképezve. Többen a hajóhoz láncolták magukat, a rendőrök csak villanyfűrészt használva tudták a tüntetőket eltávolítani.
A New York-i konferencia napján, hétfőn Oroszország bejelentette, hogy megvalósítja a 2015-ben Párizsban aláírt klímaegyezményt, mitután Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő aláírt egy szeptember 21-én keltezett kormányhatározatot, amellyel Moszkva véglegesen elfogadta az egyezményt. A határozat szerint Moszkva formálisan nem fogja ratifikálni a megállapodást, de Medvegyev kijelentette, hogy a meglévő jogi normákhoz igazítja. Oroszország a negyedik nagy üvegházhatásúgáz-kibocsátó ország, amely eddig nem ratifikálta az egyezményt. A hétfőn ismertetett moszkvai határozat szerint nincs szükség a formális ratifikálásra, miután az egyezmény 2016. áprilisi aláírásával Oroszország kötelezte magát a benne foglaltak megvalósítására.