Az ellenzék és a Brexitet ellenző konzervatívok napirendre vették a törvénytervezetet, amellyel elhalaszthatnák a Brexitet, a miniszterelnök új választással fenyeget, de ahhoz kétharmados többségre lenne szüksége.
Megszavazta a brit parlament kedd éjjel azt az ellenzéki javaslatot, amely lehetővé teszi, hogy napirendre vegyék a megállapodás nélküli Brexit tilalmát célzó törvénytervezet.
A 328-301 arányban, 21 konzervatív képviselő támogatásával meghozott döntéssel a képviselők gyakorlatilag kivették a kormány kezéből a parlamenti ügymenet irányítását.
Boris Johnson miniszterelnök a háromórás vita után tartott szavazás eredményére reagálva, előrehozott választások kiírását helyezte kilátásba arra az esetre, ha a parlament megszavazza az ellenzéki indítványt.
A kormányfő már az ülés elején elvesztette a parlamenti többségét: miközben ugyanis ő épp a G7-csúcsról számolt be, Philip Lee felállt és a konzervatívoktól egyszerűen átsétált a Liberális Demokraták frakciójába. De ennek inkább csak szimbolikus jelentősége volt, mert a konzervatívok egy része már most sem hajlandó a miniszterelnökkel együtt szavazni Brexit-ügyekben.
A most napirendre vett tervezet lényege az, hogy ha október 19-ig a parlament nem járul hozzá sem egy új Brexit-megállapodáshoz, sem ahhoz, hogy a brit EU-tagság megállapodás nélkül szűnjön meg, Johnsonnak kezdeményeznie kell az EU-nál a kilépés elhalasztását 2020. január 31-ig.
Boris Johnson az elmúlt napokban azonban többször is határozottan leszögezte, hogy semmilyen körülmények között nem hajlandó kezdeményezni a kilépés elhalasztását.
A kedd éjjeli alsóházi szavazásra reagálva a kormányfő kijelentette: a parlament az ellenzéki indítvány elfogadásával romba döntheti bármiféle új Brexit-megállapodás elérésének esélyét. A miniszterelnök azt mondta: ha az alsóház szerdán elfogadja az ellenzéki indítványt, a brit választóknak kell dönteniük arról, hogy Nagy-Britanniát ki képviselje az október 17-én esedékes EU-csúcsértekezleten.
A BBC értesülése szerint ha a kormány kezdeményezi az előrehozott választások kiírását, és ezt a parlament elfogadja, a választásokat október 15-én tartanák.
Csakhogy ahhoz, hogy 2022 előtt előrehozott választást tartsanak, kétharmados többség kellene.
A brit kormány már korábban kilátásba helyezte, hogy kizárja az alsóházi konzervatív frakcióból azokat a képviselőket, akik szembefordulnak vele az ellenzéki indítványról szóló szavazáson, és megtiltja nekik azt is, hogy a következő parlamenti választáson a Konzervatív Párt színeiben induljanak. A Downing Street szóvivője a kedd esti szavazás után megerősítette a lázadó képviselők kizárásának tervét.