Világ hvg.hu 2019. augusztus. 29. 13:31

Bíróság elé került a brit parlament felfüggesztésének az ügye

Akármi is történik, Boris Johnson jól jöhet ki belőle.

Júliusi távozása után először nyilvánult meg Theresa May: a volt brit miniszterelnök a Twitteren fejezte ki sajnálkozását amiatt, hogy távozott pártja skóciai vezetője, Ruth Davidson. A képviselő nyolc év után jelentett be lemondását, nem sokkal az után, hogy Boris Johnson tory miniszterelnök szerdán – sikerrel – kezdeményezte a parlament felfüggesztését.

May kommentelői természetesen nem feltétlenül ezt az üzenetet várták, többen szóvá teszik, miért nem fejtette ki véleményét az elnapolással kapcsolatban. Igaz, megtette ezt csütörtök délig csaknem 1,4 millió ember, aki aláírta a nagy felháborodást kiváltó lépés visszavonásáról szóló online petíciót a Brexit-folyamat (legújabb) finisében.

Észak-Írországban a legfelsőbb bíróság, Skóciában és Londonban is egy bírói testület elé került olyan sürgősséggel tárgyalandó kereset, amellyel jogi úton igyekeznek valahogy visszavonni a királynő által szerda délután jóváhagyott felfüggesztést. A londoni meghallgatás helyi idő szerint délben kezdődik.

A tökéletes bűntény Londonban: így puccsolta meg Boris Johnson a brit parlamentet

A lehető legkényesebb pillanatban tette zárójelbe a Brexit-folyamatot eddig is megnehezítő brit parlamentet Boris Johnson. A brit közélet a demokrácia elárulásáról beszél a politikailag aljas, jogilag azonban nehezen támadható lépés után.

Közben az ellenzéki pártok azt próbálják megoldani, hogy az elnapolás tervezett dátuma – szeptember 9-12 között – előtt hogyan tudnának átvinni olyan intézkedéseket, amelyekkel kiveszik a kezdeményezést a miniszterelnök kezéből. Az egyik ilyen lépés egy bizalmatlansági indítvány lehet, amely – elméletben – akár Boris Johnson bukását és egy előrehozott választást is hozhat, ám a legfrissebb közvélemény-kutatási adatok azt mutatják, nem is lenne már igazán vesztenivalója ebben az esetben a kormányzó konzervatívoknak. A Theresa May távozása óta eltelt időszakban ugyanis gyakorlatilag kilőtt a párt, amelynek a népszerűsége május-júniusban alig haladta meg a tíz százalékot. Ma már a megkérdezettek 34 százaléka szavazna rá, ami a gyakorlatban annak köszönhető, hogy a Brexit-pártiak Johnsont látva elpártoltak Nigel Farage Brexit-pártjától.

 

Hirdetés