Világ MTI 2019. augusztus. 28. 21:23

Tucatnyi csecsemősírt találtak egy francia ásatáson

A római korban nagyon magas volt a gyermekhalálozás, de a szülők láthatóan gondozták a sírokat.

Időszámításunk kezdetének idejéből származó több tucatnyi csecsemő- és magzatsírt találtak a dél-franciaországi Nimes római kori városfalának ásatásain - közölte az INRAP francia nemzeti régészeti intézet.

„Mintegy hatvan sírt találtunk - közöttük mintegy ötvenben félévnél fiatalabb csecsemők és magzatok nyugszanak - a római városfal lábánál, ahol temető volt az időszámításunk kezdetén" - mondta el újságíróknak Richard Pellé, az ásatás vezetője.

A cigarettapapír vékonyságú gyermekcsontokat kőládákban, illetve amforákban találták meg, elemzésük és pontos kormeghatározásuk ezután kezdődik meg.

„Egy olyan korban, amikor a gyermekhalálozás igen magas volt, a szülők szemmel láthatóan nagy gondot fordítottak a gyermekek sírjának gondozására, még ha a gyermeknek nem is volt még jogállása, amelyet a római társadalomban a kisdedek a hároméves kor betöltése után kaptak meg” - magyarázta a kutató.

Négy kutyasírt és hét felnőttsírt is találtak ugyanazon a helyen. Közöttük volt egy nő csontváza „rendkívül különös és szokatlan testtartásban: kezét az arcához támasztotta, a lába oldalt fordult, ékszereket - közöttük két gyűrűt, egy karperecet - és lábbelit is viselt” - mondta a régész, aki szerint a köztemetőben eltemetett nő feltehetően átutazóban járt Nemaususban, az ókori Nimes-ben.

Nimes római kori városrészét 1989-ben vették fel a francia történelmi műemlékek listájára. Richard Pellé és csapata 2014 óta hat ásatást végzett a városban, amelyek révén sikerült bővíteni a város történelmére vonatkozó ismereteket.

A legutóbbi ásatásokon a régészek az úgynevezett alsó torony közelében kutattak. Jean-Paul Fournier, Nimes polgármestere, aki szintén megjelent szerdán az ásatáson, közölte, hogy városházi munkatársaival a helyszín lehetséges kiépítésén gondolkoznak.

Richard Pellé kiemelte kivételesnek nevezte a nimes-i római városfalat, amely hat kilométer hosszú, és tömör eredeti tornyok díszítik.

„Ez a Földközi-tenger térségének egyik leghosszabb városfala, meg kell őrizni és hasznosítani kell” - hangsúlyozta.

Hirdetés