Világ MTI / hvg.hu 2019. augusztus. 26. 07:12

Több rendőr is fegyvert rántott a hétvégi hongkongi tüntetéseken

Egyikük figyelmeztető lövést adott le. A hétvégi megmozdulások alatt egy 12 évest is letartóztattak a hatóságok.

Tüntetések Hongkongban
Friss cikkek a témában

Összesen 65 tüntetőt vettek őrizetbe a hongkongi hatóságok az erőszakba fordult hétvégi kormányellenes demonstrációk feloszlatása során, a legfiatalabb rendbontó 12 éves – közölte hétfőn a helyi rendőrség.

Szombaton 29, vasárnap pedig 36 tiltakozó került a hatóságok kezére. Az aktivistákat egyebek között hatósági engedély nélküli gyülekezéssel, támadó fegyverek birtoklásával és hatósági személy elleni erőszakkal gyanúsítják.

A vasárnapi tiltakozás erőszakba csapott át, a rendőrség könnygázt és a megmozdulások kezdete óta első alkalommal vízágyúkat vetett be, míg a tüntetők téglákkal és Molotov-koktélokkal dobálták meg őket. Hatósági közlés szerint hat hongkongi rendőr vette elő szolgálati fegyverét, és egyikük figyelmeztető lövést adott le, mert tiltakozók botokkal és rudakkal támadtak rájuk. A tiltakozók egy része úgy nyilatkozott, hogy azért folyamodtak erőszakhoz, mert a kormány a békés megmozdulásokra nem reagált.

A rendőrség már a szombati megmozdulások alkalmával is könnygázzal oszlatott. A tiltakozók akkor barikádokat emeltek, illetve téglákkal, kövekkel és gyújtópalackokkal dobálták meg a biztonságiakat. Az egészségügyi hatóságok szerint 48 ember sérült meg a biztonsági erőkkel vívott utcai összecsapásokban.

A különleges közigazgatási státuszt élvező Hongkongban immár tizenkettedik hete zajlanak tüntetések, amelyeket eredetileg az azóta már felfüggesztett, a kiadatási törvény módosítását célzó tervezet váltott ki. A több alkalommal milliós tömeget vonzó megmozdulások fokozatosan egyre inkább a kínai vezetés növekvő hongkongi befolyása és a Peking által támogatott kormányzat ellen fordultak.

A demonstrálók a törvénytervezet végleges visszavonásán kívül immár egyebek mellett Carrie Lam hongkongi kormányzó lemondását, valamint a rendőrök tüntetőkkel szembeni fellépésének kivizsgálására hivatott független bizottság megalakítását követelik. Azért a kormányt sem kell félteni: a Facebook és a Twitter szerint ők állnak a mögött a dezinformációs kampány mögött, amely a tüntetések alatt kezdett terjedni a közösségi oldalakon, hogy a lakosságot felhergeljék, a tüntetőket pedig bemocskolják.

A tiltakozó akciók június 9-i kezdete óta több mint 830 embert vettek őrizetbe.

Hirdetés