Ruanda lezárta a Kongói Demokratikus Köztársasággal közös több határállomását, miután egy második ember is életét vesztette ebola következtében a határ közvetlen közelében lévő zsúfolt nagyvárosban, Gomában. Közben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) globális egészségügyi vészhelyzetnek minősítette a kongói ebola-járványt.
A Kongói Demokratikus Köztársaságban tavaly jelentették be az újabb ebolajárványt, melynek következtében már 2700-an betegedtek meg a belső és külső vérzést okozó veszélyes kórban, s közülük több mint 1800-an vesztették az életüket. A járvány megfékezését nehezíti, hogy a kór leginkább a heves harcok sújtotta körzetekben szedi az áldozatait.
A BBC szerint Kongóban elítélték a döntést, s emlékeztettek arra, hogy a WHO is ellenezte azt, hogy az utazás és a kereskedelem korlátozásával próbálják meg visszaszorítani a járványt. A WHO most negyedszer hirdetett globális egészségügyi vészhelyzetet, ebből két korábbi is az ebolával volt kapcsolatos 2014-ben, illetve 2016-ban.
Helyi források szerint a zár nem ér sokat, ugyanis az emberek, akik eddig naponta keltek át a határon, a jövőben alighanem a nem hivatalos átkelőket veszik majd igénybe. A statisztikák szerint gyorsul a járvány terjedése: az első beteg regisztrálása után 224 nap kellett ahhoz, hogy a fertőzöttek száma elérje a kétezret, míg a második ezer fertőzést 71 nap alatt vették nyilvántartásba.
Bár az ebola ellen már van vakcina, nem kapnak elegen oltást: csak azokat kezelik, akik közvetlen kapcsolatba kerültek a betegekkel, s sokan akadnak, akik különböző okok miatt nem hajlandóak elfogadni a vakcinát. Akadnak, akik úgy vélik, az ebola nem is betegség, hanem a boszorkányrontás.