Felkavaró kép.
Sokkoló fotó járja be a világot – az El Paístól a Guradianen keresztül a latin-amerikai sajtóig. Spanyolország legnagyobb napilapja, az El País azzal közli a képet, hogy:
Amerikának is megvan a saját Aylanja.
Aylan az a menekült fiú volt, aki nem élte túl a Törökország és Görögország közötti tengeri átkelést, és testét a török partokra vetették a hullámok. A tragikus esetről készült képek annak idején bejárták a világsajtót, nagy botrányt kavarva.
A mostani képen az El Salvadorból menekült 25 éves apa, Óscar Martinez Ramirez és 23 hónapos kislánya látható, Valeria. Akkor haltak meg, amikor a Mexikó és az Egyesült Államok közti határfolyón, a Rio Grandén próbáltak meg átkelni vasárnap.
Az apuka a szemtanúk beszámolója szerint a hátán vitte a kislányát, a pólóján belül, de az erős áramlat elsodorta őket, a szintén átkelő anyuka sem tudott segíteni férjén és gyermekén. A holttesteket hétfőn találták meg Matamorosban.
Lemondás
Magyar idő szerint kedden este benyújtotta lemondását John Sanders, az amerikai határvédelemért felelős Vám- és Határvédelmi Ügynökség (CBP) nevű kormányszerv ügyvezető elnöke. John Sanders hétfőn nyújtotta be lemondását, amely július 5-én lép érvénybe. Döntését nem indokolta, munkatársainak csupán azt írta: "rátok bízom annak megítélését, hogy sikeres munkát végeztem-e". Sanders – aki régóta dolgozott az ügynökségnél – április óta irányította ügyvezetőként a szervezetet, Donald Trump elnök ugyanis akkor az addigi vezetőt, Kevin McAleenant – szintén ügyvezetőként – a belbiztonsági minisztérium élére jelölte. Sanders régóta dolgozott a szervezetnél.
Elemzők szerint a lemondás oka a szervezetet érintő éles bírálatokban és a kormányzaton belül az illegális bevándorlást érintő intézkedések gyakori változásában keresendő. Az elmúlt napokban különösen felerősödtek a bírálatok – még a Donald Trumpot támogató Fox televízióban is – azt illetően, ahogyan az Egyesült Államokba érkező illegális migránsokkal, elsősorban is a gyermekekkel bánnak az ország déli határain felállított gyűjtőközpontokban.
Az NBC televízió kedden számolt be arról, hogy a kormányzat hétfőn több mint 300 gyermeket vitt el a texasi Clint városkában felállított gyűjtőhelyről, ahol egészségtelen és veszélyes körülmények között őrizték őket.
15 ezer katona
A hét elején pedig csaknem 15 ezer rendőrt és katonát küldött az Egyesült Államokkal közös határához Mexikó az illegális bevándorlás megfékezése céljából Washingtonnal kötött megállapodás részeként – közölte hétfőn Luis Crescencio Sandoval mexikói védelmi miniszter.
Az Andrés Manuel López Obrador mexikói elnökkel közös sajtótájékoztatóján Sandoval elmondta: a különböző egységek immáron mintegy 21 500 tagja segíti a Mexikói Bevándorlási Intézet (Inami) munkáját a határokon. Mexikó a hétvégén erősítette meg az Egyesült Államokkal közös határát, ennek részleteit hétfőn ismertette Sandoval.
Mexikó és az Egyesült Államok június 7-én kötött megállapodást az illegális migráció megfékezéséről, ennek részeként Mexikó a Nemzeti Gárda hatezer katonáját telepíti a guatemalai határra a közép-amerikai államok felől érkező migrációs hullám feltartóztatására. Az EFE spanyol hírügynökség hétfői jelentése szerint azonban a déli határhoz küldött rendőrök és katonák száma ennél is több, eléri a 6500-at. Ezen a szakaszon naponta ezrek mennek át Mexikóba, hogy azután onnan megpróbáljanak az Egyesült Államokba jutni.
Az Egyesült Államokkal kötött egyezség elejét vette annak, hogy az Egyesült Államok június 10-től bevezesse a Donald Trump amerikai elnök által kilátásba helyezett vámokat. E terv szerint a kezdetben 5 százalékos, minden Mexikóból származó termékre kivetett vám minden hónapban 5 százalékponttal tovább emelkedik, egészen 25 százalékra, ha a mexikói kormány nem fékezi meg a migrációt.
Csak májusban 140 ezer illegális bevándorlót tartóztattak fel az Egyesült Államok déli határán, köztük 57 ezer fiatalkorút. Tizenhárom éve nem volt arra példa, hogy ennyien érkeztek egy hónap alatt az említett határhoz.
Kiemelt képünk illusztráció.