Világ MTI 2019. március. 28. 10:42

Halálra kövezéssel fogják büntetni a homoszexualitást és a házasságtörést Bruneiben

Kegyetlennek nevezte az Amnesty International (AI) emberi jogi szervezet szerdai közleményében az iszlám törvénykezésen alapuló brunei büntető törvénykönyv új kiegészítéseit, amelyek megkövezéssel szankcionálnák a homoszexuális kapcsolatot, és kézlevágással a lopást.

A szervezet felszólította a brunei kormányt, hogy azonnal állítsa le a rendelkezések életbeléptetésére tett előkészületeket. "Az ilyen kegyetlen, embertelen büntetések törvényessé tétele önmagában is borzasztó. Néhány potenciális 'bűncselekményt' egyáltalán nem is kellene annak tekinteni, beleértve a két azonos nemű felnőtt ember közti kölcsönös beleegyezésen alapuló szexuális kapcsolatot" – jelentette ki Rachel Chhoa-Howard, az AI brunei irodájának egyik munkatársa.

A brunei főügyészség interneten is megtalálható közleménye szerint az új büntetésekről szóló kiegészítések, amelyek gyerekekre is vonatkoznának, április 3-án lépnek életbe.

A brunei szultán 2014-ben vezette be az iszlám törvénykezés, a saría rendelkezéseit az ország jogrendjébe, hogy erősítse a vallás befolyását az apró olajmonarchiában. A mostani kiegészítéseket az államügyészség értesítése szerint ugyancsak az ország vallási ügyekért felelős minisztériumával együttműködve dolgozták ki, a szultán pedig jóváhagyta őket.

Az olajban gazdag délkelet-ázsiai ország régóta ismert konzervatív vallási törvényeiről, amelyek a többi közt tiltják az alkohol árusítását is.

Emberi jogi szervezetek régóta bírálnak több iszlám országot, ahol a saría értelmében a büntetések gyerekeket is sújthatnak. Az iszlám vallás leggyakoribb értelmezése szerint ugyanis ők a szexuális érettség korába lépve jogi értelemben is felnőtté válnak. Vallástudósok többsége ezt a kort fiúknál nagyjából tizenöt, kislányoknál kilenc évre teszi.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.