Világ MTI 2018. december. 25. 08:41

Befagytak az orosz-amerikai kapcsolatok

„Gyakorlatilag nem léteznek” kapcsolatok Oroszország és az Egyesült Államok között, ami nem csak a két ország, de a világ számára is rossz - vélekedett Vaszilij Nyebenzja, Oroszország állandó ENSZ-képviselője, aki szerint kevés az esélye a helyzet gyors javulásának.

Nyebenzja  kifejtette, hogy a Trump-kormányzatnak erősebben kellene bátorítania Észak-Koreát, hogy további lépéseket tegyen az atomfegyverek leszerelése érdekében. Mint mondta, a helyzet „jelenleg zsákutcában van”. Oroszország és Kína a Phenjan elleni szankciók enyhítését támogatja a helyzet javítását ösztönzendő, de az Egyesült Államok ragaszkodik hozzá, hogy Észak-Koreának kell először jelentős lépéseket tennie atomprogramja felszámolásában.

„Attól tartok, nehogy (Észak-Korea) visszatérjen a 2017-es időszakhoz, amikor növelte a kísérleti atomrobbantásokat és a rakétateszteket, és egyre súlyosabb fenyegetéseket hangoztatott” - jelentette ki Nyebenzja. „Remélem, hogy az Egyesült Államok végre kezdi felfogni, hogy a helyzet ismét romolhat”. Iránnal kapcsolatban az orosz ENSZ-nagykövet kijelentette: aggódik, hogy az amerikai szankciók nem hozzák meg a Trump-kormányzat által várt változásokat.     Nyebenzja szerint az Egyesült Államoknak és Oroszországnak meg kell vitatnia olyan globális kérdéseket, mint a stratégiai stabilitás, a terrorizmus, a drogkereskedelem és a regionális konfliktusok. Hozzátette: úgy véli, hogy Donald Trump amerikai elnök "világosan érti, hogy jobb együttműködni".

A nagykövet egyszersmind hangsúlyozta, hogy Oroszország fontos amerikai belpolitikai kérdéssé vált - miután megvádolták, hogy beleavatkozott a 2016. évi elnökválasztásba, amely ügyben Robert Mueller vezetésével külön testület nyomoz -, „és tekintettel a kormányzat körül terjengő bizonytalanságra, nem lát fényes esélyt a kapcsolatok rövides javulására”.

Trump elnök jelmondatára - Amerika mindenek előtt - reagálva Nyebenzja kijelentette: ha a hatalmi egyensúly megváltozik a világban, „és végül megjelenik egy többpólusú világ, Oroszországon és Kínán kívül olyan újabb hatalmi központokkal, mint Brazília és Afrika, mindenki részt akar venni a világ irányításában, hallatni akarja a hangját és azt akarja, hogy az ő érdekeit vegyék figyelembe”.

Nyebenzja megismételte Vlagyimir Putyin orosz elnök álláspontját, aki jónak találta Donald Trumpnak az amerikai csapatok Szíriából történő kivonására vonatkozó döntését, de némi kétséget fejezett ki afelől, hogy a döntést meg is valósítják. Az orosz ENSZ-képviselet székházában péntek éjjel adott interjúban a nagykövet megjegyezte, hogy az amerikai kivonulás elvezethet a hét éve tartó szíriai konfliktus rendezéséhez. Ha és amikor az Egyesült Államok kivonul Szíriából, észak-szíriai kurd szövetségeseinek ismét integrálódniuk kell a szíriai társadalomba, „az ő jogaikat és érdekeiket is figyelembe kell venni a végső rendezés során”.    Nyebenzja szerint jelenleg a világban nem Oroszország, Kína, Észak-Korea és Irán jelenti a legnagyobb veszélyt - mint ahogyan azt az amerikai nemzetbiztonsági stratégia állítja -, hanem a terrorizmus, és igaz szövetségre van szükség a nemzetközi terrorizmus elleni harchoz.

Hirdetés
hvg360 Mátraházi Zsuzsa 2025. január. 10. 19:30

Sabján Adrienn kajatortacukrász: „Olyasmit nem vállalok el, amit jobb, ha nem látnak a hűtőbe bekukucskáló gyermekeim”

Jól fizető szakmából piaci szempontból a legrosszabbkor váltott, mégis sikerre vitte vállalkozását. Furcsán indult, de a hermelintorta sem fogott ki rajta. Megküzdött „véres” feladattal is, de nemet mondott a szülést ábrázoló tortára. Elárulja, hogy már nem igazán szereti az édességet, de persze mindent megkóstol, amit készít, és a versenytársak termékeit is elemeznie kell. HVG-portré.