Élettel kell megtölteni a 2015-s párizsi klímamegállapodást annak érdekében, hogy két Celsius-fok alatt tartsuk a globális felmelegedést - e szavakkal fordult vasárnap a nemzetközi közösséghez Michal Kurtyka, az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményének 24. éves, katowicei ülésének vezetője.
Az ENSZ klíma-csúcstalálkozója hivatalosan vasárnap kezdődött meg, de a megnyitóját csak hétfőn tartják. Négy korábbi találkozó elnöke közösen drámai felhívásban figyelmeztette a világot, hogy határozott lépésekre van szükség. Az utóbbi hónapokban tanulmányok sora jelezte, hogy a felmelegedés vészesen folytatódik. Például a szén-dioxid-kibocsátás négy év után ismét nő, és az idei évvel együtt az utóbbi négy esztendő a legmelegebb a mérések óta.
Kurtyka vasárnapi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta a mintegy 30 ezer, 197 országból érkezett ember részvételével zajló találkozó fontosságát, amely szerinte abban áll, hogy ezen kell meghatározni, milyen módon váltsák valóra a három évvel ezelőtti - "mérföldkőnek számító" - párizsi egyezményben foglaltakat.
"Nem felejthetjük el az okokat, amelyek miatt itt vagyunk. Azért vagyunk itt, hogy globálisan lépjünk fel a klímaváltozással szemben. Semelyik kormány sem tudja egyedül megoldani ezt a problémát. Itt az ideje, hogy élettel és tartalommal töltsük meg a párizsi megállapodást" - vélekedett Kurtyka.
A nemzetközi közösség nagyon is tisztában van azzal, hogy cselekvésre van szükség, és nagyfokú az eltökéltség a felek részéről - tette hozzá a COP24-nek nevezett konferencia vezetője. A "dolog nyitja" szerinte abban áll, hogy lefektetjük: miképpen cselekszünk, szem előtt tartva a különböző országok szükségleteinek és követeléseinek összehangolását jelentő problémákat.
Bár a párizsi klímaegyezmény szerint az országoknak közös felelősségük van az éghajlatváltozás elleni harcban, minden országnak a maga felelősségéhez és képességeihez mérten kell hozzájárulnia ehhez.
Ezt az egyensúlyt hivatott részletezni a párizsi klímaegyezmény "szabálykönyve", amelynek megalkotása a COP24 egyik legfőbb célkitűzése. Az ezzel kapcsolatosan az elkövetkezendő napokban Katowicében folytatandó tárgyalások "hevesek, elnyúlóak és nehezek" lesznek, tekintve, hogy a találkozó ütemterve "nagy terjedelmű" - mondta ugyanezen a sajtótájékoztatón Patricia Espinosa, az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményének (UNFCCC) vezetője.
A december 14-ig tartó katowicei csúcstalálkozón a résztvevők a 2015-ben elfogadott párizsi klímamegállapodás részletes szabályrendszeréről tárgyalnak. A párizsi egyezmény legfőbb célkitűzése, hogy 2100-ig 2 Celsius-fokon belül tartsák a globális hőmérséklet-emelkedést az iparosodást megelőző szinthez képest. Ennek érdekében a megállapodás részesei nemzeti vállalásokat tesznek a globális felmelegedést okozó üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére.