Világ hvg.hu 2018. november. 13. 09:12

Visszaveszi legfontosabb elismerését Mianmar vezetőjétől az Amnesty International

A szervezet azért vonja meg Aung Szan Szú Csítól A Lelkiismeret Nagykövete díjat, mert szerintük azzal, hogy bagatellizálta a rohingyák elleni erőszakot, hozzájárult a jogsértések állandósulásához.

Visszaveszi A Lelkiismeret Nagykövete díjat Mianmar vezetőjétől az Amnesty International. A szervezet honlapján azt írja, hétfőn levélben tájékoztatták Aung Szan Szú Csít a lépésről, akitől azért vonják vissza a 2009-ben neki ítélt elismerést, mert az Amnesty szerint nem küzdött az emberi jogokért, és totális közömbösséget mutatott a mianmari katonaság emberiesség elleni bűncselekményeivel és a szólásszabadság elfojtásával kapcsolatban.

Mint Lelkiismereti Nagykövetünktől, elvártuk volna tőled, hogy továbbra is kiállj az emberi jogok mellett, és felemeld szavad az igazságtalanságok ellen, történjenek azok akár Mianmarban is

– írta a levélben Kumi Naidoo, az Amnesty főtitkára.

A mandátuma felénél tartó, házi őrizetéből nyolc éve kiengedett vezető 2016 áprilisában lett a mianmari kormány vezetője, aki az Amnesty főtitkára szerint aktívan hozzájárult több súlyos jogsértés állandósulásához. A szervezet régóta kritizálta Aung Szan Szú Csít és a mianmari hatóságokat, amiért nem léptek fel az évek óta elnyomásban élő rohingyák üldözése ellen Arakán állam területén.

A rohingyák ellen indított legutóbbi etnikai tisztogatás során a mianmari biztonsági erők több ezer embert öltek meg, és komplett falvakat égettek porig. Az erőszak elől több mint 720 ezer rohingya menekült a szomszédos Bangladesbe. Az ENSZ szakértőinek vizsgálata nemrég arra jutott, hogy a mianmari katonaság vezetőit népirtás vádjával kell bíróság elé állítani.

Az Amnesty szerint bár a vezető nem ellenőrzi közvetlenül a katonaságot, elősegítette a felelősségre vonásokat azzal, hogy folyamatosan bagatellizálta vagy tagadta a jogsértések tényét és akadályozta, hogy nemzetközi vizsgálatok kezdődjenek.

Aung Szan Szú Csí 2009-ben kapta meg az Amnesty díját békés és erőszakmentes ellenálláért, illetve az emberi jogokért és demokráciáért végzett munkája elismeréseként. A díjat végül 2013-ban vette át, akkor köszönő beszédében arra kérte az Amnestyt, hogy „továbbra is tartsa rajta a szemét az országon, és segítsen egy olyan ország megteremtésében, ahol a remény és a történelem egymásra talál”.

Hirdetés