Az amerikai félidős választásokon egy sor olyan kezdeményezés működött, amely azt célozta, hogy minél többen elmenjenek szavazni.
Kaliforniában és Nevadában még a választás napján is teljes erővel dolgoztak a kampánycsapatok, hogy szavazásra bírják a pártjuk szimpatizánsait. (A szavazás állásáról itt tájékozódhat.)
Ám működtek olyan kezdeményezések is, amelyek "csupán" azt akarták, hogy minél többen elmenjenek voksolni. A Las Vegas-i Egyetemen például a diákaktivisták minden arra járó társuktól megkérdezték, szavaztak-e már. Ha nem volt a válasz, akkor felajánlották, hogy ingyen elviszik őket, az egyetem ugyanis kisbuszokat bocsátott a rendelkezésre.
Micajah Daniels, egészségügy-szociológia szakos hallgató – és a Black Lives Matter afroamerikai mozgalom helyi vezetője – elmondta, hogy senkitől nem kérdezik, kire adja a voksát, a lényeg, hogy szavazzon. Így is elég sok fiatal mosolyogva és egyetlen szót sem szólva kerülte ki az aktivistákat.
Daniels hozzátette, hogy a választói részvételt a két autómegosztó szolgáltatás, az Uber és a Lyft is segíti, amelyek legfeljebb tíz dollárra szóló kupont adnak azoknak, akik ily módon jutnának el a szavazóhelyiségekhez.
Egy Las Vegas-i szavazóhelyiség:
Dan Kulin, a Las Vegast is magában foglaló Clark megye önkormányzatának szóvivője arról számolt be, hogy előzetesen többen szavaztak, mint félidős kongresszusi választásokon eddig szoktak. A hangsúly az önkormányzat esetében is a részvétel minél könnyebbé tételén volt. Míg korábban mindenki csak a lakóhelye által meghatározott körzetben szavazhatott, addig most központokat hoztak létre, ahol bárki élhetett az alkotmányos jogával. A központokat ráadásul oda telepítették, ahol amúgy is sok ember jár: bevásárló- és szabadidőközpontokba, a nagyobb munkahelyek közelébe, közelekedési csomópontokba.
Nagy Gábor / Las Vegas