Világ Domány András 2018. november. 05. 09:03

Hiába a legnépszerűbb Kaczynskiék pártja, az önkormányzati választásokon leszerepelt

Domány András
Szerzőnk Domány András

Egyetlen 100 ezer lakosúnál nagyobb lengyel városban sem lesz kormánypárti polgármester.

„A nagyvárosokban nem szeretik a PiS-t”, a Lengyelországban 2015 óta kormányzó Jog és Igazságosság pártot – kárörvendezett vasárnap este a liberális ellenzéki Gazeta Wyborcza kommentátora. A polgármester-választás második fordulójában ugyanis kiderült: Krakkóban és Gdanskban csaknem kétharmados többséggel győzött kormánypárti ellenfelével szemben a hivatalban lévő városvezető – egyikük baloldali, és 2002 óta polgármester, másikuk a 2015 előtti kormánypártból, a Polgári Platformból (PO) indult, most független, és 1998 óta tölti be tisztségét. Varsóban, Lódzban, Poznanban, Wroclawban már a két héttel ezelőtti első fordulóban győztek az ellenzéki jelöltek. 39 lengyel városnak van több mint 100 000 lakosa, ezek közül egyetlenegynek sem volt eddig és nem lesz ezután sem kormánypárti polgármestere, pedig Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke és Mateusz Morawiecki miniszterelnök hetek óta győzködte a választókat, hogy jobb nekik, ha településük vezetője jó viszonyban van a kormánnyal. A győztesek jelentős része a képviselő-testületben is többségre támaszkodhat.

Látszólag sikeresebb volt a PiS az önkormányzati testületek október 21-i (ez esetben egyfordulós) választásán, mert országosan a legtöbb szavazatot kapta. De az ilyen összegzésnek kevés értelme van, hiszen például a 16 vajdaságot (megyét) egyenként kell nézni. Ezek közül a kormánypárt eddig csak egyet irányított, most önállóan hatot, és koalícióban egyet fog, ami kétségtelen előrelépés. Ambíciói azonban nem teljesültek, hiszen a vajdaságok több mint fele továbbra is az ellenzéké: a PO egyet önállóan, nyolcat koalícióban tud majd vezetni. Ez utóbbi azért sikerülhet, mert a korábbi partner, a felmérések alapján már többször bukottnak látszó Parasztpárt váratlanul jól szerepelt. Lengyelországban nincsenek megyei jogú városok, tehát a megyei közgyűlések összetétele fontos az ellenzéki vezetésű nagyvárosok számára.

A kormánypárti elemzők azzal vigasztalják magukat, hogy a kisebb településeken nagy a kormánypárt támogatottsága. Egy ismert PiS-képviselőnő úgy fogalmazott: a nagyvárosok lakóit demoralizálták a korábbi kormányok. A tekintélyes jobboldali Rzeczpospolita napilap szerint viszont figyelmeztető, hogy több olyan polgármester is újra nyert, akinek működését botrányok kísérték, vagyis a választók a kormány politikáját utasították el a kormánypárti helyi jelöltek személyében. Ennek furcsán ellentmond az, hogy a közvélemény-kutatások szerint ha ma tartanának parlamenti választást – amit ténylegesen egy év múlva fognak –, azt simán megnyerné a PiS.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?