Az elkövetők azért darabolták fel az isztambuli szaúdi főkonzulátuson meggyilkolt szaúdi ellenzéki újságíró, Dzsamál Hasogdzsi holttestét, hogy maró anyagban feloldva könnyebben meg tudjanak szabadulni tőle – írta a Hürriyet tekintélyes török napilap. Közben Netanjahu izraeli kormányfő úgy fogalmazott, hogy a Hasogdzsi-ügy nem áshatja alá a szaúdi királyság stabilitását.
Yasin Aktay, a török elnök külpolitikai tanácsadójára az újságnak kifejtette: a hatóságok rendelkezésére álló legfrissebb információk szerint Hasogdzsit azzal a céllal darabolták fel, hogy semmi se maradjon a holttestéből.
Hozzátette: a török nyomozók azt tudták, hogy Hasogdzsit feldarabolták, de most már azzal is tisztában vannak, hogy a gyilkosok ennyivel nem érték be, meg is semmisítették a maradványokat. Az emberölés bűncselekmény, de a holttesten végzett "szégyenteljes" beavatkozás, különösen annak mértékét figyelembe véve, ugyancsak az - fogalmazott.
Az isztambuli főügyészség szerdai írásos nyilatkozatában azt közölte, hogy Hasogdzsit előre kitervelt módon azonnal megfojtották, mihelyt belépett a külképviselet épületébe. Ez azonban ellentmond a török kormánybarát sajtóban korábban megjelent találgatásoknak, melyek szerint az újságírót megkínozták, mielőtt megölték.
A főügyészség azután adott ki közleményt, hogy a Hasogdzsi-ügyet illetően eljáró szaúdi főügyész, Szaúd bin Abdallah al-Muadzsib szerdán háromnapos isztambuli tartózkodása végére ért.
Rijád először azt mondta, hogy az újságíró élve hagyta el a konzulátust, majd nyomásra beismerte, hogy "dulakodás közben" meghalt, később újabb, és egymásnak ellentmondó magyarázatokkal állt elő. Ezzel szemben a szaúdi főügyész a múlt héten kijelentette, hogy a gyilkosság "előre eltervelt" volt.
Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő pénteken szörnyűnek nevezte Hasogdzsi meggyilkolását, de szerinte olyan módon kell foglalkozni az üggyel, hogy az ne ássa alá a szunnita királyság stabilitását, mivel elsőbbséget élvez az Iránnal szembeni együttműködés Rijáddal.
Az izraeli kormányfő Várnában egyeztetett a bolgár, görög, román és szerb vezetőkkel. A megbeszéléseket követő sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy Irán nagyobb fenyegetést jelent Szaúd-Arábiánál, s ezt észben kell tartaniuk azoknak, akik meg akarják büntetni a közel-keleti királyságot.
Netanjahu a múlt héten váratlan látogatást tett Ománban, miután az ország külügyminisztere úgy foglalt állást, hogy eljött az ideje elfogadni Izrael létét a Közel-Keleten. A zsidó állam más tisztségviselői az Egyesült Arab Emírségbe tettek látogatást a héten.