Világ hvg.hu/MTI 2018. szeptember. 27. 21:14

A német szövetségi alkotmánybírósághoz fordult panasszal egy volt auschwitzi fogoly

A német hatóságok elutasították az ügyében Lengyelországban hozott ítélet végrehajtását, így a férfi ügyvédje szerint nem biztosították védencének a német alkotmányban és az 1953-as európai emberi jogi egyezményben is rögzített emberi jogokat.

A német szövetségi alkotmánybírósághoz fordult panasszal Karol Tendera volt auschwitzi lengyel fogoly, miután a német igazságszolgáltatás elutasította az ügyében Lengyelországban hozott ítélet végrehajtását - közölték csütörtökön a férfi jogászai. Tendera még 2013-ban perelte be a ZDF német közszolgálati televíziót, miután a műsorvezető egy dokumentumfilm kezdete előtt a "Majdanek és Auschwitz lengyel haláltáborok" kifejezést használta. Tendera – és több túlélő – szerint viszont a csatorna szóhasználata kisebbíti az ügyben az akkori német kormány felelősségét.

A krakkói fellebbviteli bíróság 2016 végén nyilvános bocsánatkérésre kötelezte a ZDF-et, a tévécsatorna viszont az előírt szöveget nem a hivatalos honlapja nyitóoldalán, hanem csak egy többszörös kattintás után elérhető rovatban helyezte el.

A 96 éves auschwitzi túlélőt képviselő egyik ügyvéd szerint a német bíróságok nem biztosították a volt náci német haláltábor foglyának járó, a német alkotmányban és az 1953-as európai emberi jogi egyezményben is rögzített emberi jogokat. Tendera másik ügyvédje arról tájékoztatta a PAP hírügynökséget, hogy az ügyet szükség esetén az Emberi Jogok Európai Bírósága elé viszik majd.

A szóhasználat ügyét Varsó intézményes szinten kezelte volna a náci Németország bűntetteire vonatkozó, idén elfogadott törvény segítségével. A jogszabályból viszont utólag törölték az említett kifejezések büntethetőségét, többek között az Izrael által megfogalmazott aggályok hatására. Ugyanakkor a lengyel-izraeli diplomáciai viszályt júniusban lezáró nyilatkozatukban Mateusz Morawiecki és Benjámin Netanjahu kormányfők a "lengyel haláltáborok" típusú kifejezéseket "rossznak" és "a haláltáborok létrehozásáért viselt német felelősséget kisebbítőnek" minősítették.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.