Világ MTI 2018. szeptember. 22. 13:02

Drámai videó készült a halálos Fülöp-szigeteki földcsuszamlásról

Több mint ötven lakóházat temetett maga alá egy sárlavina a Fülöp-szigetek középső részén, a földcsuszamlás 22-en emberéletet követelt, és közel ötvenen eltűntek.

A földcsuszamlás csütörtökön történt a Cebu tartománybeli Naga településen, és egy nap leforgása alatt csak kilenc túlélőt találtak.

A katonaság és a rendőrség erővel menekített ki mintegy 1200 embert öt környékbeli faluból, tartva attól, hogy a heves esőzés és az erősen felázott talaj miatt újabb földcsuszamlások alakulhatnak ki. A veszély ellenére a helybéliek zöme nem akarta elhagyni otthonát. A hatóságok mintegy 270 katonát és rendőrt vezényeltek a helyszínre, megakadályozandó a hazatérésüket.

A földcsuszamlás egy folyó útját is elzárta, ezért sebtében egy csatornát kellett kiépíteni a víz elvezetéséhez.

AFP / Alan Tangcawan

A földcsuszamlás néhány nappal azután következett be, hogy a Mangkhut tájfun átsöpört a Fülöp-szigeteken. A pusztításban legalább 95 ember életét vesztette.

AFP / Alan Tangcawan

A tájfun a szigetcsoportnak azt a szigetét, amelyen Naga is fekszik, nem érte közvetlenül, ám nedves légtömegeket sodort magával, emiatt a környéken sok eső esett, feláztatva a talajt.

A Fülöp-szigetek a természeti csapások szempontjából a világ egyik legveszélyeztetettebb országa. Évente átlagban mintegy húsz trópusi vihar söpör végig rajta, a szeizmikus aktivitás miatt pedig földrengések és vulkánkitörések is gyakran előfordulnak.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.