Világ hvg.hu 2018. szeptember. 11. 11:47

Példátlan amerikai fenyegetés a Nemzetközi Büntetőbíróság ellen

Szankciókkal fenyegette meg az USA a háborús bűncselekményeket kivizsgáló Nemzetközi Büntetőbíróságot (ICC) és annak bíráit. A haragot az váltotta ki, hogy a nemzetközi testület ki akarja vizsgálni az amerikai katonák állítólagos afganisztáni súlyos jogsértéseit.

John Bolton amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó illegitimnek nevezte a 2002-ben létrehozott bírói testületet és közölte, Washington mindent megtesz annak érdekében, hogy megvédje az amerikai állampolgárokat.  Bár az USA Bill Clinton elnöksége idején, 2000-ben aláírta az ICC létrehozásáról szóló szerződést, Washington sohasem ratifikálta az egyezményt, így nem csatlakozott az ENSZ-hez tartozó testülethez. Az ICC-ben 123 állam vesz részt, de a legjelentősebb katonai hatalmak – az USA mellett, Oroszország, Kína és India – nem csatlakoztak az aláírókhoz. „Nem fogunk együttműködni az ICC-vel, s nem is fogunk csatlakozni a szervezethez. Hagyjuk, hogy az ICC magától kimúljon, mert az ICC számunkra már így is halott” – magyarázta a BBC szerint Bolton.

A Bolton által említett szankciók egyike az lehet, hogy nem engedik be az USA-ba az ICC bíráit és ügyészeit, számláikat pedig zárolják. Az USA e mellett megbüntetheti azon országokat is, amelyek segítséget nyújtanak az ICC-nek amerikai állampolgárok felelősségre vonásában, vagy akár kiadatásában.

Bolton most két ügy miatt szólalt meg: az ICC egy olyan 2016-os jelentést akar kivizsgálni, amely szerint az amerikai katonák titkos afganisztáni helyszíneken sorozatosan kínozták meg foglyaikat. E mellett a bírói testület elő került az a palesztin bejelentés is, amely szerint Izrael emberi jogsértéseket követett el  a Ciszjordániában, illetve Gázában végrehajtott katonai akciók során. 
Bolton érvei szerint az ICC nem is vizsgálhatná az állítólagos afganisztáni jogsértéseket, mert sem Afganisztán, sem az USA, sem pedig valamelyik ICC-tagállam nem kérte a testület beavatkozását. Ám az ICC szabályai szerint a bírók önállóan is dönthetnek egy-egy ügy kivizsgálásáról.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.