Világ hvg.hu 2018. augusztus. 21. 13:40

95 éves táborőrt utasítottak ki az USA-ból

Kedd reggel érkezett meg Düsseldorfba a 95 éves Jakiw Palij, akit azért utasítottak ki az USA-ból, mert hazudott az amerikai bevándorlási hatóságoknak, s letagadta, hogy az SS tagja volt, és egy náci koncentrációs tábor őreként tevékenykedett. A jogi huzavona két évtizedig tartott.

Az évtizedekig New York Queens negyedében élő férfi közel hetven éve vándorolt be az USA-ba Lengyelországból, és akkor azt állította, hogy egész életében földművelőként dolgozott. Az ezredforduló táján azonban kiderült, hogy Palij belépett az SS-be, s a Lengyelország területén lévő Trawnikiben lévő koncentrációs tábor őreként tevékenykedett. A táborban főként zsidó foglyokat őriztek, s e mellett itt képezték ki azoknak a katonáknak egy részét is, akik összegyűjtötték a környékbeli zsidó polgárokat. Palij 1957-ben megadott amerikai állampolgárságát 2003-ben vonták vissza, s egy bíróság 2005-ben rendelte kitoloncolását. A németek viszont nem voltak hajlandóak befogadni őt, mert azt hangsúlyozták, bár valóban tagja volt a nácik gyilkoló gépezetének, bűncselekményeit nem Németországhoz tartozó területen követte el. Az USA-ban ugyancsak azért nem ítélhették el, mert nem amerikai területen hajtotta végre tetteit. Palijt Ukrajna és Lengyelország sem volt hajlandó befogadni, Kijev és Varsó szerint ugyanis a németek felelőssége a férfi ügyének megoldása.

Miközben az USA évekig győzködtek Berlint, hogy fogadja be a volt táborőr, Palij gyakorlatilag háborítatlanul élhetett Queensben most 86 éves feleségével. Néha volt egy-egy tüntetés a háza előtt, ám az is kiderült, hogy nem bánta meg az amerikai hatóságok félrevezetését. „Soha nem kaptam volna amerikai vízumot, ha igazat mondok. Mindenki hazudott” – nyilatkozta arra utalva, hogy az USA-ba a második világháború után sok volt náci lépett be, úgy hogy letagadta múltját.

A mostani deportálás előzménye az, hogy 2009-ben kiutasították az USA-ból John Demjanjukot, a sobibóri koncentrációs tábor egykori őrét, akit ez után el is ítéltek Münchenben azért,  mert részt vett 28 ezer ember meggyilkolásában. Demjanjuk 2012-ben halt meg Németországban. „A történelmi felelősség nem évül el. Ha igazságot teszünk a náci korszakban elkövetett bűncselekmények elkövetőivel szemben, akkor azzal is harcolunk az antiszemitizmus, a diszkrimináció és a fajgyűlölet ellen. Azt is jelenti, hogy eleget teszünk erkölcsi kötelességünknek” – írta közleményében Heiko Maas német külügyminiszter.

A The Guardian szerint egyelőre nem tudni, vádat emelnek-e Palij ellen is Németországban, az ügyészek szerint nincs elég bizonyíték a férfi ellen. Az amerikai igazságügyi minisztérium szerint Palij volt az utolsó „igazolt náci bűnöző” az USA-ban.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.