Németh András
Szerzőnk Németh András

Emberemlékezet óta nem volt olyan véres választási kampány Mexikóban, mint a mostani parlamenti, helyi és elnökválasztás előtti: több mint 130 jelölt, illetve aktivista vált merénylet áldozatává. Ha pontosnak bizonyulnak az előrejelzések, politika földrengés következhet be a 130 millió lakosú államban.

Az államfőválasztás legfőbb esélyese Andrés Manuel López Obrador, Mexikóváros egykori polgármestere, aki azt ígérte, ha győz, leszámol a latin-amerikai országot fojtogató korrupcióval. „A korrupció a társadalmi és a gazdasági egyenlőtlenség fő oka, s az erőszak is ennek a következménye. Meg fogunk szabadulni a vesztegetésektől, ez az a rák, amely tönkreteszi az országunkat” – mondta egy választási beszédében López Obrador.
Amennyiben a baloldali politikus valóban diadalt arat, akkor olyan pártokat szorít ki a hatalomból – az Intézményes Forradalmi Pártot (PRI) és a Nemzeti Akciópártot (PAN) – amelyek közel száz éve kormányozzák szünet nélkül az országot.
A politikát a PRI-ben kezdő López Obrador, vagy ahogy neve kezdőbetűi alapján hívei hívják, AMLO esélyeit növeli, hogy a választásra jogosult mintegy kilencven millió mexikói polgár nagy része elégedetlen a jelenlegi helyzettel: a gazdaság nem nő, a korrupció egyre nagyobb mérteteket ölt,  s a szervezett bűnözés pedig egyre inkább megszállja a politika világát is. Közben egymást érik a véres merényletek és leszámolások, a kampány résztvevői közül legalább 130 ember vált merénylet áldozatává.  A háttérben a szakértők szerint az áll, hogy a szervezett bűnözés igyekszik megszállni és ellenőrzés alá vonni a helyi politikát is. A hivatalos statisztikák szerint csak az idén már több mint 13 ezer ember vált gyilkosság áldozatává az országban.
A 64 éves López Obrador a korrupció elleni harc mellett megígérte az életkörülmények javítását i: a bérek és a nyugdíjak emeléséről beszélt abban az országban, ahol a statisztikák szerint a lakosság több mint negyven százaléka él a szegénységi küszöb alatt. Míg a volt mexikóvárosi polgármester azt állítja, a Mexikót hosszú ideje kormányzó hagyományos pártok ugyanannak a maffiaállamnak a különböző  arcai, a PRI nevében induló José Antonio Meade, illetve a PAN-t képviselő  Ricardo Anaya populizmussal vádolja López Obradort.
López Obrador ellenfelei azt állítják, megválasztása esetén AMLO  képtelen lesz működtetni a gazdaságot. Az előrejelzések szerint López Obradort a 39 éves, ügyvéd végzettségű Anaya győzheti le, míg Meade, az egykori pénzügyminiszter esélyei nem túl jók. Anaya szerint egyébként, ha López Obrador győz, akkor a „mexikói Hugo Chávez” fog az ország nyakába ülni. Anaya ezzel arra célzott, hogy Venezuelában a populista Chávez országlása idején ment tönkre a gazdaság, s az olajban ugyancsak gazdag ország a mai napig nem tudott talpra állni.
A Latin-Amerika második legnagyobb gazdaságának számító Mexikóban annak ellenére súlyos a válság, hogy az ország jelentős olajexportőr, s a fekete arany ára az utóbbi időben emelkedésnek indult. A peso árfolyama jelentős romlott a dollárhoz képest, s részben e miatt beindult az infláció is.
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.