Világ hvg.hu 2018. május. 07. 16:14

Sértegetéshullám indult az auschwitzi lágermúzeum ellen

Tömegesen érkeznek a gyűlölettel teli üzenetek az auschwitzi tábormúzeum vezetőihez, s gyorsan terjednek az emlékhellyel kapcsolatos álhírek is. Akadnak, akik a látogatókat fogadó idegenvezetőket is zaklatják. Ez főként azzal magyarázható, hogy tovább tart a vita a Lengyelországban elfogadott új holokauszt-törvényről.

A közelmúltban elfogadott törvénnyel Varsó hivatalosan azt akarja megakadályozni, hogy a hazai és nemzetközi sajtóban lengyel haláltáborként emlegessék a náci Németország által létrehozott haláltábort, ám külföldön sokan úgy vélik, az új szabályok miatt ellehetetlenülnek a Lengyelország második világháborús történelméről szóló viták is. A főként Izraelből érkezett elítélő nyilatkozatok hatására aktivizálódik a lengyel szélsőjobb, s a nacionalista politikusok – részben a kormánypárti sajtó részvételével – részben azzal vádolják az auschwitzi múzeumot, hogy az nem fordít elég figyelmet a haláltáborban meggyilkolt 74 ezer, nem zsidó származású lengyel polgár sorsára.

Pawel Sawicki, a múzeum  közösségi médiumokkal foglalkozó osztályának nevezője szerint az emlékhely egyre inkább a nacionalisták célpontjává válik. „Járulékos célponttá váltunk. Egyre többen mondják azt, hogy nem engedünk be ide embereket lengyel zászlóval, vagy azt, hogy nem emlékezünk meg a lengyel áldozatokról. Ez mind hazugság, s ezzel szembe kell szállnunk” – idézte Sawickit a The Guardian című brit napilap.


A közelmúltban egy jobboldali internetes oldal főszerkesztője nyílt levélben fordult a kulturális minisztériumhoz, és azt állította, a múzeum illetékesei rendőrt hívtak rá, amikor kifogásolta, hogy az egyik vezető azt állította, Auschwitz egyetlen őre sem volt német. A cikkről később kiderült, hogy annak semmi köze nem volt a valósághoz.

A The Guardian arról is beszámolt, hogy márciusban az egyik külföldi idegenvezető lakásának ajtaját és falát ismeretlen tettesek összerondították: Lengyelország a lengyeleké, írták az ajtóra, majd egy olyan graffitit rajzoltak a falra, amely egyenlőségjelet tett a Dávid-csillag és a horogkereszt között.   Egy ismert szélsőjobbos aktivista, Piotr Rybak – aki 2015-ben Krakkóban meggyújtott egy ortodox zsidóra emlékeztető bábut – néhány hete ellátogatott Auschwitzba, s miközben társaival együtt lengyel zászlókba burkolózott, folyamatosan azt vetette a vezető szemére, hogy a múzeum nem foglakozik eleget a nem zsidó lengyelek szenvedéseivel.  Míg az emlékhely vezetői azt mondják, hogy nem tudnak más hasonló támadásról, a nevük mellőzését kérő idegenvezetők azt mondták a The Guardiannak, hogy már többször zaklatták őket, de a múzeum illetékesei próbálják a valóságosnál kisebbnek mutatni a bajt.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.