Világ 2018. április. 04. 19:30

A magyarországi demokráciadeficit az USA-t is fenyegeti

Magyarországon leépül a demokrácia, Orbán rendszere a félelemkeltésre a korrupcióra és a sorosozásra épül. A magyarországi fejlemények az USA biztonságát is fenyegetik, Orbán ugyanis Putyin legfőbb európai szószólójává vált. Amerikának lépnie kell, de a külső segítség csak akkor lehet hatékony, ha a magyarok is változást akarnak – véli Thomas O. Melia volt amerikai helyettes külügyi államtitkár.

Választás 2018
Friss cikkek a témában

„A vasárnapi választás mindenképpen fordulópontot jelent Magyarország modernkori politikai történelmében. Az egyik lehetőség az, hogy Orbán Viktor példátlan módon egymást követően harmadszor szerez parlamenti többséget, s akkor folytatja a fanatikusság, a félelemkeltés és a korrupció vegyítésén alapuló visszataszító kormányzási módszereit. A másik lehetőség pedig az, hogy a szétforgácsolódott ellenzéki pártok és az egyre kevésbé boldog választók meglepetést okozva legyőzik őt” – írta a magyarországi választás előtti elemzésében Thomas O. Melia volt amerikai helyettes külügyi államtitkár.

A The American Interest nevű folyóiratban megjelent cikkben Melia megemlíti, hogy a Fidesz 2014-ben úgy tartotta meg csökkenő támogatottsággal a kétharmados többséget, hogy szégyentelenül a saját érdekei szerint szabta át a választási körzetek határait, s megkönnyítette a voksolást a konzervatívok felé hajó határon túli magyaroknak, miközben megnehezítette a voksolást azoknak a liberálisabb fiataloknak, akik nyugati országokban tanulnak, illetve dolgoznak. „A mostani választás különlegessége, hogy a kormány vezetésével megdöbbentő erejű kampány kezdődött Soros György ellen, amely már olyan méreteket öltött, hogy megjelent a sorosozni ige, amely azt jelenti, hogy minden valós, vagy képzelt problémáért a magyar származású Sorost kell kárhoztatni” – írta a politikus.

Melia arról is írt, hogy hivatalos megfigyelőként jelen volt az 1990-es történelmi jelentőségű parlamenti választáson, amely után Magyarország mintagyerekként emelkedett ki az európai kommunizmus összeomlásának időszakából „Sokan gondoltuk azt, hogy máshol is megismétlődhet ez, s Magyarország megoszthatja az átalakulás tanulságait a többi átalakuló közel-keleti, afrikai és ázsiai országgal. Most, negyedszázaddal később, Magyarország mégis egyre jobban hasonlít a kommunizmus előtti önmagára, s egy kicsit érezhetőek az 1930-as évek újjáéledésének a jelei is” – vélekedett Melia.

Szerinte nagyon szomorú, hogy Magyarországon a Mussolini retorikájára hajazó, s elég orwellien hangzó „Nemzeti Együttműködés” a hivatalos kormányfilozófia, s a kormányfő azzal henceghet, hogy az országban megteremti a nyugati liberális demokrácia alternatíváját. „Orbán, aki valamikor azon fiatalok élén állt, akik a megszálló szovjet csapatok távozását sürgették, most Vlagyimir Putyin orosz elnök legfőbb szószólója az EU-ban és a NATO-ban” – tette hozzá.

Melia beszámolt arról, hogy ő is aláírta azt a kétpárti elvi nyilatkozatot, amelyet azok az amerikai közéleti személyiségek fogalmaztak meg, akik aggódnak az európai demokrácia leépülése miatt. „A nyilatkozat egyértelművé teszi, hogy aggódunk, hogy néhány európai szövetségesünknél eltűnnek a demokratikus elvek, és leépülnek a demokratikus intézmények, s ez a folyamat az USA biztonságát és fejlődését is veszélyezteti. „Felkértük a Kongresszust, hogy tartson meghallgatásokat az ügyben, s dolgozzon ki egy olyan stratégiát, amely jelentősen megnöveli az amerikai diplomáciai aktivitást, biztonságügyi együttműködést és segítségnyújtást annak érdekében, hogy támogassuk az európai államok demokráciáját” – hangsúlyozta Melia. Hozzátette: a stratégia sikeréhez természetesen az is kell, hogy Magyarország polgárai is azt akarják, hogy országuk visszatérjen a demokrácia útjára. A választás lehetőséget ad egy nemzetnek, hogy elmondja, mit kíván. Lássuk, mit mond Magyarország” – zárta írását Melia.

Hirdetés
Világ Németh András 2024. december. 23. 14:40

„Véres a kezetek” – fellázadt Szerbia

Ezúttal a diákok és az őket támogató felnőttek lázadtak fel Szerbiában. Az egyetemisták és a középiskolai felsős diákok hetek óta követelik, hogy a hatóságok <strong>büntessék meg</strong> a november elsejei, 15 halálos áldozattal járó újvidéki pályaudvaromlás valódi felelőseit , és ne a „kishalakkal” vitessék el a balhét.  A tiltakozó akció legnagyobb tüntetését vasárnap rendezték meg Belgrádban, és már nemcsak az újvidéki katasztrófa felelőseinek megbüntetését követelték, hanem az egész szerb kormány és az államfő, Alekszandar Vucsics lemondását is. A tüntetők mellett áll Novak Djokovic is.