Putyin egyre csak azt erősíti, hogy az országban ő dönt mindenről: ő védi meg a polgárokat a külföldtől, ő foglalta vissza a Krímet Ukrajnától, ő emeli meg a nyugdíjakat. Most sokak szemében ő tehet arról is, hogy több mint hetvenen haltak meg a kemerovói tűzvészben.
Több mint hetven ember, köztük nagyon sok gyerek halt meg a dél-szibériai Kemerovóban egy olyan tűzvészben, amely egy jól működő országban talán egyetlen emberéletet sem követelt volna. A szabályok be nem tartására fittyet hányó hatóságok a tragédia után még súlyosabb hibákat követtek el, megalázó és lélektelen módon bántak az áldozatok hozzátartozóival. Az eredmény: a kemerovóiak már nem sak a helyi kormányzó, hanem Vlagyimir Putyin orosz elnök lemondását is követelik.
A Kemerovóban később halálos csapdának bizonyult moziterembe szorult gyerekek először azt hitték, terrorakció történt, s a támadók zárták be őket a helyiségbe. Miközben bentről hívták szüleiket vagy sms-eztek nekik, a tűzről már értesült felnőttek rimánkodtak a tűzoltóknak, hogy szabadítsák ki az iskolásokat. A tűzoltók – állítja az egyik kemerovói asszony, akinek öt családtagja halt meg a lángokban – azt mondták, ők nem tehetnek semmit, meg kell várni a mentőalakulatokat. Akik viszont sohasem érkeztek meg. Míg korábban mindenki úgy tudta, a mozi be volt zárva kívülről, hogy senki se lóghasson be a vetítésre, most többen azt állítják, azért nem lehetett kinyitni az ajtót, mert valakik szándékosan becsukták az ajtókat, és így a füst ne szivároghasson be a terembe.
A szomszédos teremből viszont több gyermek kijutott, azért nem mindenki, mert csak a duplaajtó egyik szárnyát nyitották ki, s a helyett, hogy hangosbemondóval figyelmeztették volna a bent lévőket, csak egyszer kiabáltak be, hogy tűz van, mindenki meneküljön. Aki hallotta megúszta, aki nem, az bennégett. Az is hozzájárult a halálos áldozatok magas számához, hogy az egyik biztonsági őr fogta magát, s amint megkapta az értesítést a tűzről, kikapcsolta az épület teljes riasztórendszerét.
Bár a tűzoltók ezúttal nem késtek, a háromemeletes, elméletileg gyorsan kiüríthető épületben kitört tűzvész megfékezése másfél órába telt. Részben azért is, mert helyi források szerint az építkezéseknél olcsó, viszont könnyen gyulladó, és sűrű füstöt termelő műanyagborítást használtak.
Ahogy a mentőalakulat, úgy Aman Tulejev kemerovói kormányzó sem érkezett meg a helyszínre. Ő azzal magyarázta távolmaradását, nem akarta, hogy az őt szállító autót kísérő járművek elállják a tűzoltók és mentősök útját. Az eszébe sem jutott, hogy ezúttal akár kíséret nélkül is odamehetett volna. Arra viszont gondolt, hogy egy-két nyelvcsapás közepette megdicsérje Vlagyimir Putyin orosz elnököt. „Nagy szerep jutott az államfőnek. Személyesen telefonált, döntötte el, mit kell tenni, s ő utasított minket, hogy hajtsunk fejet az áldozatok családtagjai előtt. Mindezt személyesen tette, s ezért nagy hálával tartozunk neki” – mondta Tulejev.
Tulejev helyettese, Szergej Civijev pedig valóban úgy viselkedett, mint egy elefánt a porcelánboltban. Amikor a Kemerovóban összegyűlt, s a hatóságok tehetetlensége miatt tiltakozó tömegből egy férfi azt találta kérdezni, miért bánik úgy a vezetés az áldozatok rokonaival, mint az állatokkal, Civijec így szólt vissza: mit próbálja a gyászon reklámozni magát? Kiderült, hogy a csinovnyikhoz szóló férfi három gyermekét, feleségét és húgát vesztette el a tűzvészben. A kemerovói városvezetés egyik képviselője pedig azzal próbálta nyugtatni a tömeget, hogy közölte: mit pánikolnak? Miért követelnek azonnal lemondásokat? Mindennap halnak meg gyerekek, s AIDS-ben is sokan szenvednek.
A kemerovóiak – akik azt állítják, valószínűleg a hivatalosnál többen haltak meg a tűvészben – minden nap az utcára vonulnak, s már nemcsak a helyi vezetés lemondását követelik, hanem Putyinét is. Főleg azért, mert az államfő saját kormányzási stílusával erősíti meg azokat a véleményeket, amelyek szerint az országban gyakorlatilag ő dönt mindenről: ő védi meg a polgárokat a külföldtől, ő foglalta vissza a Krímet Ukrajnától, ő emeli meg a nyugdíjakat– s most balszerencséjére – ő tehet arról is, hogy ennyien haltak meg Kemerovóban.
Bár a tragédia miatt aligha kényszerül lemondásra az államfő, Putyin most valószínűleg ahhoz hasonlóan érezheti magát, mint 2000 augusztusában, amikor elsüllyedt a flotta büszkeségének számító Kurszk tengeralattjáró, s a hozzátartozók részben az államfőt tette felelőssé a baleset miatt. Akkor Putyin találkozott az áldozatok hozzátartozóival, akik dühös szavakkal marasztalták el őt, és a kormányt. Most aligha történik ez meg: már kevesebben mernek kiabálni, Putyin pedig jobban megfontolja, mikor és kikkel hajlandó találkozni.
A mostani tűzvész után jönnek majd a látszatintézkedések: a hatóságok ellenőrizni fogják az összes bevásárlóközpont, s megígérik, példásan megbüntetik a felelősöket. Azután valószínűleg minden megy úgy tovább, ahogy eddig.
Ahogy ez történt másfél egy évtizeddel ezelőtt is, amikor egy moszkvai kollégiumban 36-an égtek halálra, mert az egyik lépcsőházat raktárként használták, s zárva volt a vészkijárat is. Három évvel később pedig 45 nő halt meg egy kábítószereseket kezelő moszkvai pszichiátriai kórházban, ahol a bezárt kijáratok és kinyithatatlan ablakok miatt a bentlévőknek esélyük sem volt a menekülésre.