Világ hvg.hu 2018. március. 08. 08:42

Japán szerint Észak-Korea csak időt akar nyerni, és folytatná atomprogramját

Abe Sinzo japán miniszterelnök szerint könnyen elképzelhető, Észak-Korea csupán azért mutat hajlandóságot arra, hogy tárgyalásokat kezdjen nukleáris és rakétaprogramjáról, hogy ezzel is időt nyerjen atomprogramja megvalósításához.

MTI / EPA / KCNA

„Lehet, hogy ez csak egy félrevezetési kísérlet. Korábban is hangsúlyoztam, olyan helyzetet kell teremtenünk, amelyben maximális nyomást tudunk gyakorolni Észak-Koreára annak érdekében, hogy valóban tárgyaljon velünk. A múltban az ország több alkalommal is arra használta ki a külfölddel folytatott párbeszéd idejét, hogy tovább fejlessze katonai képességeit. Nincs annak értelme, hogy csak a tárgyalások kedvéért tárgyaljunk” – mondta a miniszterelnök. Megismételte, Japán csak akkor kezd párbeszédet, ha Észak-Korea lépéseket tesz nukleáris arzenálja teljes, ellenőrizhető és visszafordíthatatlan leszerelése felé.

Japán először szólalt meg az óta, hogy Észak-Korea a hét elején bejelentette: kész napirendre tűzni az atomfegyverekről való lemondást, s hajlandó befagyasztani nukleáris- és rakétaprogramját, ha az USA közvetlen tárgyalásokat kezd az ország vezetőivel.

A dél-koreai elnöki hivatal közleménye szerint a szöuli és az észak-koreai kormány magas rangú képviselőinek tárgyalásain arról is megegyezés született, hogy áprilisban találkozik egymással Kim Dzsong Un észak-koreai vezető és Mun Dzse In dél-koreai államfő.

A találkozóra a két országot elválasztó demilitarizált övezetben kerül majd sor. „Az észak-koreai fél világosan megerősítette szándékát arra, hogy megtisztítsa a Koreai-félszigetet az atomfegyverektől, s hangsúlyozta: nem is lenne értelme ilyen fegyvereket fenntartani, ha garantálják a rendszer biztonságát, s megszűnik az Észak-Korea elleni katonai fenyegetés” – nyilatkozta a Yonhap dél-koreai hírügynökségnek a szöuli elnöki hivatal szóvivője.

Az is a feszültség enyhülésének a jele, hogy forró drótot hoznak létre Észak és Dél között, hogy a két ország vezetői konzultálhassanak az esetleges válsághelyzetek megoldásáról.

Donald Trump amerikai elnök Twitter-üzenetben üdvözölte a feszültség enyhülését, s hangsúlyozta: előrelépés történhet, hosszú idő óta először történik meg, hogy valamennyi érdekelt fél komoly lépéseket tesz a jó irányba. A világ figyel és várakozik”. Észak- és Dél-Korea vezetői legutóbb 2007-ben – négy évvel Kim Dzsong Un hatalomra kerülése előtt – találkoztak egymással.

Az észak-koreai rezsimmel párbeszédet folytató Kína is megszólalt, a külügyminisztérium az USA-t és Kim Dzsong Unt is felszólította a tárgyalások minél előbbi megkezdésére.

Míg a hivatalos Szöul optimista, Nagy-Britannia egykori észak-koreai nagykövete, James Hoare szerint még nem történt áttörés. „Észak-Korea a lehetetlent akarja, azt, hogy senki se támadhasson az országra büntetlenül. Azt akarják majd, hogy az USA vonuljon ki Dél-Koreából, s valószínűleg Japánból is, ezzel évtizedeken át épített szövetségeket rombolnának le” – mondta a diplomata.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.