Történelmi kompromisszumra készül a Vatikán és a kommunista Kína, az egykor Magyarországon is ismert módon szabályozva a püspökök kinevezését – magyarázza el az alku lényegét az e heti HVG.
„Nem akarok még egy Mindszenty-ügyet”
– Joseph Zen bíboros, volt hongkongi érsek szerint ezt mondta neki Ferenc pápa, amikor még a chilei útja előtt fogadta őt. A katolikus egyházfő ezzel arra utalt, hogy el akarja kerülni azt a súlyos konfliktust, ami egy kommunista ország és a Vatikán között kialakult, amikor Mindszenty József hercegprímás az 1956-os forradalom leverése után az USA budapesti nagykövetségén talált menedéket, s ezért nem lehetett megegyezni a székének betöltéséről. Mivel nem volt hajlandó lemondani, személye a Szentszék és Magyarország közti alku akadályává vált, amit VI. Pál végül hatalmi szóval oldott meg: üresnek nyilvánította az esztergomi érseki széket.
A 86 éves Zen szerint a Vatikán rossz kompromisszumot készül kötni a Kínai Kommunista Párttal (KKP), és ezzel elárulja azokat a kínai katolikusokat, akik a pápa és az egyház iránti hűségből évtizedeken át vállalták az üldöztetést. A Szentszék a múlt héten határozott közleményben utasította vissza a vádat, és megvédte a többévi tárgyalás után született diplomáciai lépéseket, amelyek megnyithatják az utat a történelmi egyezség előtt.
A HVG rovatvezetője viszont úgy értékel: az alkuval valóban Peking járhat jobban. Részletek a hetilapban.