Világ MTI 2018. január. 28. 16:58

Elpusztult a világ egyik legidősebb gorillája

Vila öt generáció matriarchája volt a San Diego-i szafariparkban.

Az állatpark jelentése szerint Vila tavaly októberben töltötte be 60. évét. A gorilla csütörtökön hunyt el, élete végén gorillacsoportja tagjai vették körül. Vila öt gorillageneráció matriarchája volt, számos nyugati gorillát nevelt fel pótanyaként.

Vilának, mivel különösen sokáig élt, több korával kapcsolatos betegsége volt, például ízületi gyulladás is kínozta. Folyamatos állatorvosi megfigyelés alatt állt.

A gorillamatuzsálem 1957-ben született Kongóban. Két évvel később került a San Diegó-i állatparkba, ahonnan 1975-ben áttelepítették a szafariparkba.

A gorillák általában 35-40 évig élnek. A súlyosan veszélyeztetett fajok közé tartoznak, mert a betegségek, vadászat, háborúk és élőhelyük elvesztése miatt nagyon megcsappant a populációjuk.

A berlini állatkert egy éve arról számolt be, hogy adataik szerint a legnagyobb emberszabású majom két legidősebb ismert példánya a náluk élő Fatou, egy 59 éves nőstény és az amerikai Arkansas állam egyik állatkertjének lakója, a hasonló korú Trudy. Feltételezések szerint mindkét gorilla 1957-ben született, de pontos születési dátumuk nem ismert, mert mindketten a vadonban jöttek világra.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.