Világ MTI 2017. december. 05. 08:35

Jóváhagyta a legfelső bíróság Trump beutazási tilalmát

Az Egyesült Államok legfelső bírósága hétfőn jóváhagyta Donald Trump elnök legutóbbi, harmadik beutazási tilalmának teljes életbe léptetését hat muzulmán többségű országgal szemben, jóllehet alsóbb szintű bíróságokon még folyik a vita a korlátozás egyes részleteinek törvényességéről.

A tilalom Csád, Irán, Líbia, Szomália, Szíria és Jemen állampolgáraira vonatkozik.

A kormányzat megtilthatja a belépést az Egyesült Államokba azoknak, akiknek nincs közvetlenül közeli rokonságuk amerikai földön. A nagyszülő, unokatestvér és távolabbi rokon immár nem alap automatikusan a belépésre, bár a vízumokat megadó hatóság élhet eseti elbírálással.  

A legfelsőbb bíróság nem szolgált magyarázattal döntésére. A kormányzat szerint a beutazási tilalom érvényesítésének akadályozása helyrehozhatatlan károkat okozhat nemzetbiztonsági szempontból.

Donald Trump elnök háromszor hozott elnöki rendeletet beutazási tilalomról.

Az elsőt szinte rögvest hivatalba lépése után, ám bírósági megtámadások miatt módosításokra kényszerült. Márciusban született a második változat, de ezen is módosítgatni kellett bírósági kifogások okán. A mostani, harmadik változattal szeptember végén rukkolt ki kormányzata, ám két bíró – Hawaiin és Marylandben – ezt is megtámadta. 

Közben az igazságügyi minisztérium a kormányzat nevében az alkotmánybíróság szerepét ellátó legfelső bírósághoz fordult, amely most jóváhagyta a harmadik változat egészét, csakhogy ez még mindig nem okvetlenül a végső döntés, mivel a szövetségi bíróságok várhatóan majd kifogásokkal élnek.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.