A természeti katasztrófa legalább 530 ember életét követelte az IRNA iráni állami hírügynökség szerint. Több mint nyolcezren megsérültek.
Irán kedden bejelentette, hogy a vasárnap éjjeli földrengés által leginkább sújtott északnyugat-iráni Kermánsáh tartományban befejezték a mentési munkálatokat, arra hivatkozva, kevés az esélye annak, hogy túlélőket találnak. A hegyes vidéken található falvakban és városokban a túlélők éjjel a fagypont közeli hőmérséklettől szenvedtek, nincs élelmiszerük és ivóvizük.
A hatóságok szerint 15 ezer ház összedőlt, ugyanennyi megrongálódott. Hét város és közel kétezer falu szenvedett károkat, két teljes falu elpusztult. Ezrek zsúfolódtak össze hamarjában felvert sátortáborokban, míg többen a nagy hideg ellenére a szabadban töltötték az éjszakát a 193 utórengés okozta félelmükben.
Vasárnap éjszaka 7,3-es erősségű földrengés rázta meg Irán és Irak határvidékét. A földrengés Iránban jóval több áldozatot követelt, mint Irakban. Az amerikai földtani intézet (USGS) mérése szerint a rengés epicentruma Halabdzsa iraki várostól 31 kilométerre volt, s fészke kicsinek számító 23 kilométeres mélységben volt, ami hozzájárult ahhoz, hogy nagy pusztítást okozzon. A földmozgást még a Földközi-tenger partján is érezni lehetett.
Haszan Róháni iráni elnök kedd reggel Kermánsáh tartományba utazott, és ígéretet tett, hogy a kormány "minden erejét beveti a problémák mielőbbi megoldása érdekében". Az iráni hadsereg elitegységét, a Köztársasági Gárdát és a Bászidzs milíciát a vasárnap éjjel a katasztrófa sújtotta területre vezényelték.
A televízió szerint a sérülteket a környékbeli tartományok kórházaiban ápolják, a több száz válságos állapotban lévő sérültet Teheránba szállítottak.
A Kermánsáh tartománybeli Ezgeleh polgármestere elmondta, hogy a házak 80 százaléka összeomlott. Az állami televíziónak nyilatkozva Nazar Barani arra kérte az embereket, hogy küldjenek fűtőolajat, tejet, vizet és élelmiszereket, mert a segélyszervezetek túl lassúak és korlátozottak a készleteik.
Mohammad Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter szerint az ország egyelőre nem szorul külső segítségre. "Hálásak vagyunk, hogy mindenki részvétét tolmácsolta és segítséget ajánlott. Egyelőre meg tudjuk oldani a saját erőforrásainkból" – írta Twitter-üzenetében a miniszter.
Kedden Iránban nemzeti gyásznapot tartottak a katasztrófa áldozatainak emlékére.
Irán a nagyobb törésvonalak mentén fekszik, és az elmúlt években számos pusztító földmozgás sújtotta. 2003-ban egy 6,6-os erősségű földrengés porig rombolta a délkelet-iráni Bám történelmi városát, mintegy 31 ezer ember halálát okozva.