Izrael is otthagyja az UNESCO-t
Az Egyesült Államok után néhány órával Izrael is lépett.
Izrael megkezdte az előkészületeket arra, hogy az Egyesült Államokkal együtt kilépjen az UNESCO-ból – jelentette be az izraeli kormányfői hivatal csütörtökön.
Az amerikaiak néhány órával korábban jelentették be, hogy 2018 végével kilépnek az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetéből, részben a szervezet állítólagos Izrael-ellenessége miatt.
Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő "bátor és erkölcsös" döntésnek nevezte az Egyesült Államok elhatározását.
Izrael jó egy éve már felfüggesztette részvételét az UNESCO-ban, elsősorban azt kifogásolva, hogy a szervezet Világörögség bizottsága megszavazott egy palesztin javaslatot, ami Jeruzsálemet kizárólag a muszlimok szent helyeként mutatja be, egy szót sem ejtve annak zsidó, keresztény történelmi kapcsolatáról.
Izrael szerint az UNESCO "abszurd színházzá" vált, ahol nem megőrzik, hanem eltorzítják a történelmet.
Dani Danon, Izrael ENSZ-nagykövete úgy értékelte, hogy Washington kilépése az UNESCO-ból fordulópontot jelent az ENSZ-ben. Közleményében úgy fogalmazott: olyan új korszak kezdődik, amelyben immár meg kell fizetni az árát annak, ha valaki hátrányos megkülönböztetést alkalmaz Izrael kárára. Hozzátette: az UNESCO most már láthatja, hogy "az Izrael ellen hozott abszurd és szégyenteljes" határozatainak következményei vannak.
Danon szerint az Egyesült Államok Izrael mellett áll, és a két ország közötti szövetség erősebb, mint valaha.