Világ 2017. június. 29. 19:44

Megszavazták Szerbia első női és nyíltan leszbikus miniszterelnökének kormányát

Ana Brnabic az elektronikus ügyintézés és a digitalizáció fejlesztésére, az állami hivatalok hatékonyságának növelésére, az oktatási rendszer korszerűsítésére szeretne koncentrálni, meg persze az uniós integrációra.

Megszavazta az Ana Brnabic vezette új szerb kormányt a belgrádi parlament csütörtökön, és ezzel Ana Brnabic lett Szerbia első női miniszterelnöke.

A 250 fős szerb törvényhozásban két napig tartó heves vita után 157 képviselő támogatta és 55 ellenezte a jobbközép Szerb Haladó Párt (SNS), a baloldali Szerbiai Szocialista Párt (SPS) és a legnagyobb délvidéki magyar párt, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) koalíciós kormányát.

A miniszterelnök szerdai programbeszédében azt mondta: az előző kormány munkáját kívánja folytatni, a hangsúlyt pedig az elektronikus ügyintézés és a digitalizáció fejlesztésére, az állami hivatalok hatékonyságának növelésére, az oktatási rendszer korszerűsítésére, az európai integráció folytatására, valamint a gazdasági reformokra és az innovációra fogják helyezni.

Új kormányalakításra azért volt szükség, mert Aleksandar Vucic áprilisban miniszterelnökként indult az elnökválasztáson, és megnyerte azt. Az új kormány a tavaly augusztusban alakult kormány munkáját folytatja, és a tagjai sem változtak jelentősen. Két új minisztériumot hoztak létre, valamint csere történt a védelmi és a szociálisügyi tárca élén. A 22 tagú kormánynak 18 minisztériuma és 3 tárca nélküli minisztere van.

A kormánytagok 20 órakor teszik le hivatali esküjüket.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?