Hétfőn uniós biztosokkal tárgyalt, kedden a CEU jövőjével foglalkozó rendezvényen vesz részt Michael Ignatieff, a Közép-európai Egyetem (CEU) elnök-rektora.
Az intézmény elnök-rektora Frans Timmermansszal, az Európai Bizottság első alelnökével és Carlos Moedas kutatásért, innovációért és tudományért felelős uniós biztossal egyeztetett "a CEU-val kapcsolatos közelmúltbeli magyarországi politikai és jogi fejleményekről". Moedas ismételten aggodalmát fejezte ki a törvénnyel kapcsolatban, és elkötelezettségét fejezte ki a tudományos kutatás szabadsága mellett.
A CEU vezetője emellett a Brüsszeli Szabadegyetem (ULB/VUB) meghívására egy beszélgetésen is részt vett az intézmény francia és holland nyelvű részlegének a rektoraival, 150-200 fős nemzetközi hallgatóság előtt. Az Eurológus beszámolója szerint Ignatieff egyebek mellett arról beszélt, hogy nem érdeklik Orbán Viktor politikai céljai, csak azt kéri, hogy hagyják az egyetemet működni. Hangsúlyozta azt is: a CEU nem politikai intézmény, hanem egy valódi egyetem. Ezért nem érti, hogy a magyar kormány miért a Soros Györggyel vívott háborújának egyik szereplőjeként tekint rájuk.
Ignatieff elmondta azt is, hogy nagyra becsüli és magyar hazafinak tartja Soros Györgyöt, büszke arra, hogy anyagilag támogatta az egyetem működését.
De ő nem ad nekem utasításokat. Az egyetem 21 fős kuratóriumának tartozom felelősséggel. A kurátorok olyan egyetemekről jönnek, mint Oxford, Berkeley, a Stanford és a Columbia."
Azt is egyértelműen kifejezte, hogy a magyar felsőoktatási törvény módosítását politikai támadásnak tartja a CEU ellen.
A közönség soraiban ott ült a brüsszeli magyar nagykövet is, aki Ignatieff beszéde után szót kapott, és kijelentette: a kormány nem nézi csatatérnek a CEU-t.
Van néhány nézeteltérés Soros Györggyel, például a bevándorlás kezelésében, de politikai bosszúról szó sincsen."
Nagy Zoltán beszélt arról is, hogy a felsőoktatási törvény módosítását elemzés előzte meg, amely szabálytalanságokat talált – de nem törvénytelenségeket – tárt fel a Magyarországon működő külföldi egyetemek működésében. A nagykövet szerint a kormány csak annyit vár el, hogy minden intézmény tartsa be a már létező, és mindenki számára ismert szabályokat, és hogy ugyanolyan feltételekkel nyújthasson képzést mindegyik magyarországi egyetem.
Nagy azt is hozzátette: ha az EU eljárást indít Magyarország ellen a törvénymódosítás miatt, a kormány készen áll arra, hogy szembenézzen azokkal, és közös megoldást találjon a vitás ügyekre.
A nagykövet felszólalására reagálva Ignatieff megjegyezte, jobb lett volna, ha Budapesten sikerült volna sort keríteni erre a párbeszédre – korábban ugyanis senki sem volt hajlandó érdemben egyeztetni velük a kormány részéről. A rektor emellett kikérte magának, hogy a CEU ne tartana be minden magyarországi szabályt, az ennek ellentmondó állításokat pedig rágalmazásnak nevezte.
A kötelezettségszegési eljárásról szólva pedig Ignatieff megjegyezte: ahelyett, hogy a kormány mindig felkészül azokra, egyszerűbb lenne olyan törvényeket hozni, amelyek nem ütköznek uniós szabályokba.