„Ami befolyásolhatja Donald Trump amerikai elnök viselkedését az az, hogy milyen ügyleteket kötött, s milyen feltételekbe egyezett bele 2008-ban, hogy orosz pénzt kapjon kölcsön, amikor a jelek szerint más nem volt hajlandó hitelt adni neki” – nyilatkozta a Prospect című brit folyóiratnak Richard Dearlove, a brit hírszerző szolgálat, az MI6 egykori főnöke.
Dearlove, aki 1999-2004 között állt a hírszerzés élén, hangsúlyozta, aggasztja az európai szélsőjobb előretörése, ám ugyanakkor azt is hozzátette, Oroszország, amely szemmel láthatóan támogatja ezeket a mozgalmakat, korántsem olyan erős, mint amilyennek tűnik. „Nem hiszem, hogy visszatérnénk a hidegháború időszakához. Oroszország mindig is igyekezett destabilizálni közvetlen szomszédjait, hogy növelje befolyását. Bár Vlagyimir Putyin orosz elnököt komolyan kell venni, ha elemezzük Oroszország helyzetét, azt látjuk, hogy az ország leszálló ágban van” – mondta az egykori hírszerző főnök. Szerinte az orosz gazdaság rossz állapotban van, s a demográfiai helyzet is aggasztó. „Oroszországnak ugyan ütőképes rakétás egységei, illetve különleges alakulatai vannak, s ezeket Moszkva képes okosan és hatékonyan felhasználni, ám ez a tény sem rejtheti el azt, hogy az Oroszország pácban van” – magyarázta Dearlove.
Szerinte Moszkvában már azt is bánják, hogy beleavatkoztak a szeparatisták oldalán a kelet-ukrajnai konfliktusba. „ez egy olyan horog, amiről legszívesebben már régen lekerültek volna. A háború nagyon sokba kerül, s a dolgok nem úgy alakultak, ahogyan Moszkvában gondolták: Ukrajna nagyjából egyben maradt, s a kijevi kormányhadsereg is a vártnál hatékonyabb” – mondta Dearlove orosz illetékesekre hivatkozva.