Gyakorlatilag korlátlan politikai hatalom kerül Tayyip Erdogan török államfő kezébe, ha a mai népszavazáson a résztvevők többsége támogatja a politikus által kezdeményezett alkotmányreformot.
Az előrejelzések szerint az „igenek” lesznek többségben, ez pedig azt jelenti, hogy Törökországban a parlamenti demokráciát elnöki berendezkedés váltja fel, s a rendkívül széles jogkörrel felruházott Erdogan akár 2029-ig is hatalomban maradhat. A referendum a menekültválságra is befolyással lehet: Erdogan közölte, a voksolás után felülvizsgálja azt az EU-val kötött megállapodást, melynek értelmében a Brüsszel által folyósított euró milliárdokért cserébe Törökország a területén tartja a Szíriából és a térség más államaiból érkezett menekültek millióit.
Míg Erdogan szerint az államfői jogkör kibővítésére az országot fenyegető biztonsági kockázatok miatt van szükség, az elnök ellenfelei szerint a politikus önkényuralmi rendszert épít, s visszaél hatalmával. A tavaly nyári puccskísérlet óta a hatóságok 40 ezer embert vettek őrizetbe, s 120 ezer embert bocsátottak el állásából.