Világ hvg.hu 2017. április. 04. 15:11

Ez a fiatalember robbanthatott a szentpétervári metróban – fotó

Fotókat is közzétettek az orosz hatóságok arról a 22 éves fiatalemberről, akit a hétfői, szentpétervári metrórobbantással gyanúsítanak.

A Russia Today szerint a 22 éves, kirgizisztáni születésű, de orosz útlevéllel rendelkező Akbarzson Dzsalilov hajtotta végre a hétfői merényletet, a Fontanka orosz hírportál viszont úgy tudta korábban, hogy egy másik 22 éves fiatal férfi, a kazah állampolgárságú Makszim Arisev követhette el a robbantást.

Svetlana Petrenko, az orosz Nyomozó Bizottság szóvivője szerint az 1995-ös születésű Dzsalilov vihetett fel robbanószerkezetet a metróra. Korábban azt közölték a testülettől, hogy elemzik a térfigyelő kamerák felvételeit, illetve egy másik állomáson is találtak robbanószert rejtő hátizsákot. Az öngyilkos merénylő holttestének maradványait az érintett metrószerelvény harmadik kocsijában találták meg - tették hozzá.

A hatóság szerint Dzsalilov genetikai nyomot hagyott a második, fel nem robbant pokolgépet tartalmazó táskán is, ezért illetve a biztonsági kamerák felvételei alapján feltételezik, hogy ő a merénylő és ő hagyott robbanószerkezetet a Ploscsagy Voszsztanyija állomáson is.

Twitter / RT

Korábban fotók keringtek egy másik férfiról, eleinte azt hitték, hogy ő lehetett merénylő. Később jelentkezett a rendőrségen, hogy tisztázza a magát, és a hírek szerint hazugságvizsgálatnak vetik alá.

A feje alapján azonosíthatták Dzsalilovot

Bűnüldözési forrásokra hivatkozó sajtóértesülések szerint a merénylőnek szélsőséges iszlamista kapcsolatai lehettek. Ezt hivatalosan nem erősítették meg, mint ahogy nem zárták ki annak lehetőségét sem, hogy a robbantás ihletője az Iszlám Állam lehet, amely még nem követett el támadást orosz nagyváros ellen.

A merénylet elkövetését eddig senki sem vállalta magára. Szerge Lavrov orosz külügyminiszter kedden cinikusnak és aljasnak nevezte azt az állítást, miszerint a szentpétervári metró elleni támadás bosszú volt Oroszország szíriai szerepvállalásáért.

A médiában megjelent tudósítások szerint a rokonai mecsetbe járó muszlimként ismerték Dzsalilovot, aki nem volt fanatikus. Közösségi oldala vahabita tanokhoz vezető linkeket tartalmaz, de dzsihadista utalások nincsenek rajta. Ismerősei szerint hat éve élt Szentpéterváron, szerette a küzdősportokat és a popzenét, valamint több útlevele is volt.

A Kommerszant online szerkesztősége úgy értesült, hogy Dzsalilovnak a robbanás után csak a feje maradt épen, az alapján azonosították. A tűzoltó készülékbe beépített, golyókkal-csavarokkal megrakott robbanószerkezetet a hátizsákjában viselte. Az első sajtójelentések ezzel szemben még arról szóltak, hogy a támadó a bombát tartalmazó táskát hátrahagyva elmenekült.

MTI / EPA / Anatolij Malcev

Közben tizennégyre emelkedett a szentpétervári pokolgépes merénylet halottainak száma - közölte kedden az orosz egészségügyi miniszter. Veronyika Szkvorcova szerint 11 ember a helyszínen hunyt el, míg hárman később haltak bele súlyos sebesüléseikbe.

MTI / AP / Dmitrij Loveckij)

A szentpétervári kórházakban 49 sebesültet ápolnak, közülük 12-nek súlyos az állapota. Georgij Poltavcsenko szentpétervári kormányzó közölte, hogy három külföldi, fehérorosz, tádzsik és üzbég állampolgár van az áldozatok között, akiket kivétel nélkül sikerült azonosítani.

Az orosz média szerint bombafenyegetés miatt kedden rövid időre lezárták a szentpétervári metróhálózat egyik legforgalmasabb csomópontját, a Szennaja Ploscsagy, a Szpaszkaja és a Szadovaja állomást. A szerelvények megállás nélkül haladtak végig rajtuk.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.