És valahogy oda jutott, hogy most aztán kiderült: a Fidesz nem euroszkeptikus.
„A Fidesz számára elsődleges az Európai Néppárthoz tartozás, „egyszerűen nem lett volna kifizetődő kilépni a sorból csak azért, hogy nehogy felingereljük a Jog és Igazságosságot” – írta Schöplin György, az Európai Parlament fideszes képviselője a varsói liberális ellenzéki Gazeta Wyborczában, válaszul a lengyel kormánypártból és – ahogy fogalmazza – az Orbán Viktor Facebook-oldalán tomboló trolloktól érkezett bírálatokra.
„Világos volt, hogy a tagállamok többsége támogatja Donald Tusk újraválasztását az Európai Tanács elnökévé, tehát értelmetlen lett volna a vesztes oldalra állni. … Ha ennek az az ára, hogy Varsóban csökken a befolyásunk, ezt megéri megfizetni” – írja a Fidesz-politikus, aki azt nem említi a cikkben, hogy 2014 őszén a magyar miniszterelnök nem szavazta meg Jean-Claude Juncker megválasztását az Európai Bizottság élére, noha ő is a Néppárt jelöltje volt, és akkor is tudni lehetett, hogy Orbán a brit kormányfővel együtt kisebbségben marad.
Schöpflin most azzal érvel az Európai Néppárt iránti szolidaritás mellett, hogy ez bizonyítja: a Fidesz nem euroszkeptikus. „Lehet, hogy időnként nem ért egyet az Európai Bizottsággal, de nem EU-ellenes.” Ami pedig Tuskot illeti, magyar szempontból ő volt a legjobb jelölt, mert helyette bizonyosan nem közép-európai került volna a tisztségbe. A lengyel kormánypárt és Tusk ellentéte az ottani politikai színtér mély megosztottságából ered, ebbe szerinte Magyarország nem keveredhet bele, „függetlenül attól, hogy melyik fél iránt érez rokonszenvet”.
A magyar EP-képviselő hangsúlyozza, hogy Magyarország és Lengyelország számos kérdésben egyetért, az együttműködést nem veszélyezteti a mostani nézeteltérés. Egyébként pedig óvja a lengyel olvasókat attól, hogy félreértsék Orbán „antiliberális” retorikáját. (A szót ő teszi idézőjelbe.) Ezt szerinte tévesen értelmezik az autokrácia dicséreteként. Valójában a Fidesz-kormány csak „az aszimmetrikus európai erőviszonyok” következményeitől akarja megkímélni a társadalmat a politikában, gazdaságban, kultúrában, és történelmi okokból különös súlyt helyez a határon túli magyarságra. Tehát az antiliberalizmus kizárólagos értelme az, hogy sem a nemzet, sem a piac tekintetében nem fogadjuk el az univerzalista, fundamentalista liberális értelmezést – fejti ki Schöpflin György a legtekintélyesebb lengyel ellenzéki napilapban.