Akkor sem vállalja az elnökjelöltséget Alain Juppé, ha Francois Fillon "nyakassága zsákutcába vezet".
"Országunk beteg" – mondta bordeaux-i sajtótájékoztatóján Juppé, aki jelenleg a város polgármestere. "Nekem már túl késő, de Franciaországnak még nem" – tette hozzá a republikánus politikus, aki számos kormányban töltött be miniszteri tisztséget, Jacques Chirac köztársasági elnök idejében pedig kormányfő is volt.
A 2007-2012 közötti Fillon-kormány konzervatív exkülügyminisztere úgy látja, pártjának hívei új arcokat akarnak, mert a jelenlegi politikusok képtelenek egyesíteni a tömörülést és a szavazói bázist.
A 71 éves Juppé favoritnak számított a jobbközép tavaly téli előválasztásán, ám végül meglepetésre alulmaradt Fillonnal szemben, aki ellen azóta vizsgálatot indítottak a francia hatóságok, mert a gyanú szerint szenátorként fiktív állásban foglalkoztatta feleségét, aki több ezer euró fizetést vett fel, feltehetően el nem végzett munkáért.
A felmérések szerint Fillon, aki a botrány előtt az elnökválasztás legesélyesebb jelöltje volt, nem fog bejutni a második fordulóba. Minden közvélemény-kutatás azt mutatja, hogy a választás első fordulóját Marine Le Pen, a jobboldali radikális Nemzeti Front jelöltje nyeri meg, de a május 7-i második fordulóban alulmarad azzal szemben, aki másodikként jut be a döntő voksolási körbe. A népszerűségi mutatók alapján ez valószínűleg nem Fillon lesz, hanem a centrista Emmanuel Macron korábbi gazdasági miniszter.
A sors iróniája, hogy a felmérések szerint Juppének sokkal egyszerűbb dolga lett volna a második fordulóban, mint bármelyik másik mérsékelt elnökjelöltnek.
Eközben Nicolas Sarkozy korábbi francia elnök hétfőn egy Twitter-bejegyzésben találkozóra hívta Fillont és Juppét, hogy "méltóságteljes és hiteles kiutat" találjanak a jelenlegi válságból, amely "komoly aggodalmat kelt a francia népben". Sarkozy az előválasztáson a harmadik helyen végzett, majd bejelentette, hogy visszavonul a politikától.