Világ MTI 2017. február. 07. 12:51

Románia: nem lesz btk.-módosítás, az államfő megoldást vár

Klaus Iohannis román államfő a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Pártot (PSD) tette felelőssé az országban kialakult válságért, és tőlük vár megoldást – derült ki abból a beszédből, amelyet alkotmányos jogaival élve az elnök a parlamenthez intézett kedden.

Iohannis szerint joggal háborította fel a tüntetőket az, hogy választási győzelme után a PSD az ország érdekeivel szemben "fontosabbnak tartotta néhány korrupt politikus érdekeit".

"A kialakult helyzetben a vitatott rendelet hatálytalanítása és egy miniszter kínkeserves leváltása kevés, előrehozott választások kiírása pedig túl sok" – jelentette ki az államfő. Hozzátette: a PSD-nek, miután megnyerte a választásokat, kormányoznia kell, de nem "akárhogy".

A PSD-frakció sértésként értékelte az elnök beszédét, és kivonult a teremből.

A román igazságügyi minisztérium hétfőn jelezte: letesz arról, hogy a parlament elé terjesztendő törvénytervezettel kezdeményezze a büntetőjog módosítását. "Az igazságügyi minisztériumot nem foglalkoztatja az, hogy törvénytervezetet dolgozzon ki a btk. és a perrendtartás módosításra" – olvasható a tárca közleményében. A kormány korábban azzal indokolta a btk. módosításának szükségességét, hogy az alkotmánysértőnek bizonyult rendelkezéseket ki kell javítani.

A tervezett változtatások miatt Romániában hetek óta tartanak a tömegmegmozdulások. Ezek hatására a Sorin Grindeanu vezette román szociálliberális kormány vasárnapi rendkívüli ülésén hatályon kívül helyezte a btk.-t módosító korábbi vitatott sürgősségi rendeletét. A kormány akkor még azt közölte: a miniszterelnök felkérte az igazságügyi minisztériumot, hogy sürgősen kezdeményezzen közvitát valamennyi politikai párt és a civil társadalom bevonásával a btk. és a büntető perrendtartás módosítása ügyében, hogy a büntetőjogot egy szabályos parlamenti eljárás keretében az alkotmánybírósági döntésekhez, az európai irányelvekhez igazítsák.

Egyes hírforrások szerint a tárca már vasárnap megküldött a legfelső bírói tanácsnak véleményezésre egy olyan törvénytervezetet, amely a kifogásolt kormányrendelet minden vitatott előírását tartalmazza, kivéve azt, hogy a hivatali visszaélés csak 200 ezer lejnél (14 millió forint) nagyobb kár esetén minősül bűncselekménynek.

A tüntetések azonban a sürgősségi rendelet hatálytalanítása után is folytatódtak Romániában, egyes hírforrások szerint vasárnap este országszerte félmillió ember tüntetett a Grindeanu-kormány ellen. A demonstrálók azt állították, nem bíznak már abban, hogy a szociálliberális kormánykoalíció nem fog ismét tisztességtelen módszerekkel próbálkozni, hogy megmentse a felelősségre vonástól a korrupt politikusokat.

Hirdetés