2017. január. 29. 14:55 MTI Utolsó frissítés: 2017. január. 29. 14:34 Világ

Hevesen tiltakoznak Irakban az amerikai beutazási tilalom ellen

A kormány egyelőre nem, a képviselők azonban már tiltakoztak Donald Trump pénteken aláírt rendelete miatt. Az iraki parlament külügyi bizottságának vasárnapi közleménye szerint Bagdadnak a "szemet szemért, fogat fogért" elvet kellene alkalmazni az Egyesült Államokkal szemben.

Iraki képviselők vasárnap tiltakoztak a közel-keleti ország állampolgáraira vonatkozó amerikai beutazási tilalom ellen, és arra hívták fel a figyelmet, hogy Bagdadnak és Washingtonnak meg kellene őrizni szövetségét az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista szervezettel szemben.

Az iraki kormány egyelőre még nem reagált Donald Trump amerikai elnök pénteki rendeletére, amelyben azonnali hatállyal és meghatározatlan időre felfüggesztette a szíriai menekültek befogadását, és legalább 90 napra megtiltotta hat másik muszlim ország - Irak, Irán, Szudán, Jemen, Líbia és Szomália - állampolgárainak beutazását az Egyesült Államokba. Trump döntése viharos érzelmeket váltott ki az irakiakból, akiknek hazájában több mint 5 ezer amerikai katona állomásozik az Iszlám Állam elleni harcot segítendő. Az Egyesült Államok szövetsége kulcsfontosságú a dzsihadisták elleni harcban, amelynek fő frontja jelenleg Moszul, az IÁ utolsó iraki bástyája.

Az iraki parlament külügyi bizottságának vasárnapi közleménye szerint Bagdadnak a "szemet szemért, fogat fogért" elvet kellene alkalmazni az Egyesült Államokkal szemben. "Irak a terrorizmus elleni harc frontvonalában áll, és tisztességtelenség, hogy így bánnak velünk" - szólt a közlemény. Muktada asz-Szadr befolyásos síita vallási vezető is azt javasolta, hogy az elnöki rendeletre válaszul tiltsák ki az amerikai állampolgárokat Irakból. "Arrogancia lenne, ha szabadon ki-be járnátok Irakba és más országokba, miközben ti megtiltjátok azok állampolgárainak a belépést az országotokba" - írta honlapján a hitszónok.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.