Világ MTI / hvg.hu 2017. január. 28. 20:15

Néhányan biztos elsírják magukat Trump miatt a reptéren vagy jegyvásárláskor

Jogvédők megtámadják Trump döntését a beutazási tilalomról. Egyes teheráni utazási irodák már nem adnak el repülőjegyet több társaság amerikai járataira irániaknak, hiába van nekik amerikai vízumuk. Az amerikai kormány felfüggesztett egy olyan programot is, amely iráni vallási kisebbségek tagjainak Amerikába telepítéséről szól.

A New York-i JFK nemzetközi reptéren több muszlim országból érkező utast őrizetbe vettek, néhányukat jogi képviselőik és New York-i demokrata párti képviselők közreműködésével sikerült ugyan kiszabadítani, de voltak olyanok, akikhez az ügyvédeket oda sem engedték. Az egyik férfi, aki Irakban az amerikaiaknak dolgozott tolmácsként, szabadon engedése után az amerikai demokráciát méltatva mondott köszönetet a segítségért.

Mint a BBC jelentette, több jogvédő szervezet bejelentette, hogy alkotmányellenességre hivatkozva bíróságon támadja meg Donald Trump elnök rendeletét, amely egyelőre 90 napra tiltotta ki hét muszlim ország állampolgárait (a szíriaiakat határozatlan időre) az Egyesült Államokból.

Visszavonták a jegyet vagy nem is adtak

Több nemzetközi légitársaság is megtagadja a felszállást amerikai járataira iráni állampolgárok számára, miután Donald Trump amerikai elnök elrendelte hét muzulmán ország állampolgárainak ideiglenes beutazási tilalmát – jelentette szombaton az AFP francia hírügynökség.

Két teheráni utazási iroda munkatársai arról számoltak be, hogy a dubaji Emirate Airlines, a török Turkish Airlines, és az abu-dzabi Etihad Airways légitársaságok jelezték: ne adjanak el jegyeket amerikai vízummal rendelkező irániaknak, mert nem fogják őket felengedni az Egyesült Államokba tartó járataikra.

Egy iráni diák, aki Kaliforniában tanul, azt mondta az AFP-nek, hogy február 4-én akart visszarepülni az Egyesült Államokba Iránból, de a török légitársaságnál vásárolt jegyét visszavonták. Az iráni nő így felvette a kapcsolatot kaliforniai egyetemével, amely annyival tud neki segíteni, hogy küld egy levelet, amelynek segítségével talán Európából visszarepülhet Kaliforniába.

Az iráni külügyminiszter szombaton azt mondta: Trump rendelete "nyílt támadás a muzulmán világ és az iráni nép ellen", Teherán pedig megfelelő ellenlépéseket tesz.

Az ideiglenes beutazási tilalom hét muszlim országra érvényes: Szíriára, Iránra, Irakra, Szudánra, Líbiára, Szomáliára és Jemenre. Az amerikai nemzetbiztonsági hivatal szombati közlése szerint azokra is vonatkozik a tiltás, akiknek állandó tartózkodásra jogosító engedélyük, vagyis zöldkártyájuk van.

Eközben a holland KLM légitársaság is bejelentette, hogy világszerte hét utasát nem engedte fel amerikai járataira. A légitársaság szóvivője nem közölte, hogy az utasok a hét említett muszlim ország közül melyiknek az állampolgárai. Úgy fogalmazott: hét utasukat kellett arról tájékoztatniuk, hogy "nincs értelme elvinnünk őket az Egyesült Államokba". Hozzátette: egyelőre nem teljesen világos, hogy pontosan kikre vonatkozik a beutazási tiltás.

Egy menekültprogramot is felfüggesztettek

Az AP amerikai hírügynökség arról számolt be, hogy Washington felfüggesztette az iráni Lautenberg programot, amelynek keretében iráni vallási kisebbségek ideiglenes vízummal Ausztriában készültek fel az áttelepülésre az Egyesült Államokba.

A 27 éves amerikai programot eredetileg a Szovjetunióban élő zsidók megsegítésére találták ki. Ausztria a program keretében tranzitországként működött, ahol a saját hazájukban fenyegetésnek kitett iráni keresztények, zsidók és a bahái vallás tagjai érkeztek osztrák vízummal.

Az osztrák kormány azonban kénytelen volt a program körülbelül 300 jelentkezőjének visszamondani a vízumát, akik még nem jutottak el Ausztriába. Az osztrák külügyminisztérium szerint az érintettek közül csak száz embert sikerült eddig értesíteni arról, hogy jelenleg nem tudnak Ausztriába belépni.

Egyelőre nem világos, hogy mi lesz a sorsuk azoknak, akik már Ausztriába érkeztek a program keretében.

Az AP megjegyezte, hogy Donald Trump várhatóan elrendeli a vízumkiadás felfüggesztését is a tiltólistára tett országokban.

Az ideiglenes beutazási tilalom letelte után elsőbbséget élvez majd a vallásuk miatt üldözött kisebbségek befogadása ezekből az országokból. Trump pénteken a CBN News televíziónak adott interjúban azt mondta, hogy a Közel-Keletről menekülő keresztények élveznek majd előnyt.

Félelem a Google dolgozóinál

A BBC szerint a Google azonnal az Egyesült Államokba rendelte az elnöki rendelet által érintett, jelenleg külföldön lévő dolgozóit.

A Google indiai származású vezetője, Sundar Pichai szerint több mint száz alkalmazottjukat érintheti a beutazási korlátozás. Szerinte fájdalmas látni, milyen hatással van az elnöki rendelet a vállalat alkalmazottaira. A Google mindig egyértelművé tette, hogy támogatja a bevándorlást, és ez ezután sem fog változni – jelentette a Bloomberg.

Az érintett Google-dolgozók munkájuk miatt gyakran utaznak külföldre, és a cég most attól tart, hogy hiába van érvényes vízumuk, nem térhetnek vissza az Egyesült Államokba, családok szakadnak szét. 

Mark Zuckerberg, a Facebook alapítója azt írta posztjában, hogy az ő felmenői Németországból, Ausztriából és Lengyelországból vándoroltak be az Egyesült Államokba, felesége szülei pedig Kínából és Vietnamból menekültek. Büszkének kell lennünk arra, hogy az Egyesült Államok olyan nemzet, amelyet bevándorlók alkottak – fogalmazott. Zuckerbeg szerint fontos az ország biztonsága, de inkább azokra kellene koncentrálni, akik tényleg veszélyesek.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.