Támogatja a brit kormányzat időtervét a Brexitre a parlament.
Azt, hogy az unióból való kilépéshez szükséges 50. cikkelyt legkésőbb jövő március végéig aktiválja az ország, 461 képviselő – köztük 23 munkáspárti – szavazta meg, 89-en voksoltak ellene.
MPs vote 461 to 89 to approve Government Amdt. (a) to Opp. Motion on Government's plan for #Brexit. Full Motion: https://t.co/RRdmlTpgOT pic.twitter.com/zWxKzERNuF
— House of Commons (@HouseofCommons) December 7, 2016
A képviselők arról a munkáspárti javaslatról is határoztak, hogy a parlament vizsgálja meg alaposan a kormányzatnak a kilépés módjáról szóló terveit.
November elején a londoni felsőbíróság döntött arról, hogy a kormány nem jogosult a parlament jóváhagyása nélkül elindítani a Nagy-Britannia uniós tagságának megszűnéséhez vezető folyamatot. Ezt a döntést a kormány megtámadta, a kérdés a legfelsőbb bíróságra került.
A testület harmadik napja vizsgálja a kérdést, és várhatóan januárban hoz határozatot.
A mostani szavazás után sem válik feleslegessé a legfelsőbb bíróság döntése, hiszen a parlament szerdán csak az időtervre adta áldását. Ha a januári ítélet a kormányzat ellen szól, vagyis Theresa May kormányfő és miniszterei nem határozhatnak önállóan az 50. cikkely aktiválásáról, akkor a parlament még megteheti, hogy a kilépésre, annak részleteire vonatkozó javaslatukat elutasítja.
A voksolás eredménye azonban azt mindenképpen megmutatta, hogy az egyes képviselők mit gondolnak a Brexitről szóló júniusi népszavazásról, mennyire tisztelik választóik akaratát, akiknek többsége kifejezte: el akarja hagyni az Európai Uniót.
A skótok és az északírek is beleszólást kérnek
A skót kormány jogi főtanácsadója, a skót főügyész tisztségét is ellátó James Wolffe szerdán, a legfelsőbb bíróság harmadik ülésnapján kijelentette: Skócia álláspontja szerint a brit kormánynak nemcsak a londoni, hanem a skót parlamenttel is konzultálnia kell az 50. cikkely aktiválása előtt.
Wolffe érvelése szerint ugyanis Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból jelentősen módosítja a skót parlament törvényhozási, illetve a skót kormány törvénytervezet-alkotási hatásköreit is, és így komoly mértékben átalakítja az Egyesült Királyság alkotmányos berendezkedését.
Emellett Észak-Írország is jelezte, hogy álláspontja szerint törvényhozásának rá kell bólintania a szakításra, mielőtt az megvalósulna.