Világ hvg.hu 2016. december. 06. 11:29

Nem kér bocsánatot a japán államfő Pearl Harborért, de meglátogatja

Első japán kormányfőként érkezik Abe Sindzó Pearl Honolulu szigetére, ahol 75 évvel ezelőtt a japán hadsereg minden idők egyik legnagyobb légitámadását indította az amerikai flotta itt állomásozó hajói és repülőgépei ellen. Több mint 2400 amerikai katona halt meg a támadásokban, a japán kormányfő viszont ugyanúgy nem kér bocsánatot, ahogy Obama elnök sem tette augusztusban, mikor Hirosimában járt. A látogatás célja a hivatalos közlemény szerint az emlékezés az áldozatokra és a megbékélés jele.

Abe Sindzó lesz az első japán kormányfő, aki ellátogat Pearl Harborbe, ahol 75 évvel ezelőtt Japán óriási erőkkel indított támadást az ottani amerikai támaszpont ellen. Bocsánatot azonban ő sem fog kérni a minden előzmény nélküli akcióért. A támadást a háború utáni Tokiói-perben háborús bűncslekeménynek nyilvánították, Japán ugyanis nemhogy hadat nem üzent, de ekkor, 1941 decemberében az Egyesült Államok és Japán között még tárgyalások is folytak a vitás kérdések megoldásáról.

A vizit egyedüli célja a megemlékezés az áldozatokról – közölte kedden Szuga Josihide japán kormányszóvivő. A Barack Obama amerikai elnökkel közösen tervezett látogatás a megbékélés jele, és azt mutatja a jövő nemzedékeinek, hogy nem szabad megismétlődnie a háború borzalmainak és a szenvedésnek – tette hozzá a szóvivő. Abe hétfőn jelentette be, hogy első japán kormányfőként felkeresi a Hawaii szigetén található Pearl Harbort. Hírügynökségek felhívták a figyelmet arra, hogy a japán miniszterelnök látogatása egy amerikai gesztus viszonzásának tekinthető: Obama ugyanis május végén - az amerikai elnökök közül ugyancsak elsőként – felkereste Hirosimát, ahol megemlékezett az amerikai atombomba-támadás áldozatairól, de a történtekért ő sem kért bocsánatot.

Japán 1941. december 7-én Pearl Harbornál a légierő és a haditengerészet összehangolt támadást mért az itt állomásozó csendes-óceáni amerikai flottára, amelynek jelentős része megsemmisült. Közel 2403 amerikai katona vesztette életét és 1178-an sebesültek meg. Ennél több amerikai egy napon csak 2001. szeptember 11-én halt meg a terrortámadásokban, ott 2605-en. A legtöbben, akkor haltak meg, mikor az első támadás során bomba csapódott az Arizona csatahajó elülső fedélzet alatti lőszerraktárba. Az ezt követő robbanás közel ezer embert ölt meg.

A támadás mindössze félórán át tartott, és a legnagyobb pusztítás az első 10 percben történt. Japán hat anyahajót állomásoztatott Hawaiitól északnyugatra. Innen indult 360 japán gép, hogy lembombázza az amerikai flotta csatahajóit és cirkálóit. A támadásban négy csatahajó, három cirkáló, három rombolóhajó és néhány más típusú hajó elsüllyedt. 188 repülőgép megsemmisült, további 159 megrongálódott. A támadást követően december 8-án az Egyesült Államok hadat üzent Japánnak, belépve ezzel a második világháborúba.

A támadás az amerikai csendes-óceáni flottát fél évre megbénította. Ez lehetővé tette, hogy Japán még 1941-ben megtámadja a Fülöp-szigeteket, Hongkongot, és Malajziát.

A csendes-óceáni térségben még az után is tartott a háború, hogy a náci Németország 1945. május 8-i kapitulációjával Európában véget értek a harcok. Az Egyesült Államok 1945. augusztus elején két atombombát dobott le két japán városra, Hirosimára és Nagaszakira. Néhány nappal később Hirohito császár bejelentette, hogy Japán leteszi a fegyvert.

 

 

Hirdetés