Világ MTI 2016. december. 03. 14:29

Putyin Japánba készül, de a békeszerződés bizonytalan

Japán és Oroszország kész rendezni a végleges békemegállapodás kérdéskörét, de nem könnyű áthidalni az ennek útjában álló ellentéteket - jelentette ki szombaton Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, miután tárgyalt Moszkvában Kisida Fumio japán kollégájával.

A külügyminiszteri találkozón Vlagyimir Putyin orosz elnök két hét múlva esedékes japán útját készítették elő. Most harmadszor tárgyaltak egymással a csúcstalálkozó előkészítéséről, amelyen több kétoldalú gazdasági és kulturális megállapodás aláírása várható, szó lesz a két ország közötti vízumrendszer enyhítéséről.

Lavrov szerint sok témakört érintettek, és meglehetősen aprólékosan beszéltek az orosz-japán békeegyezmény lehetőségéről is. Emlékeztetett arra, Vlagyimir Putyin számtalanszor hangsúlyozta, hogy Moszkva érdekelt e régmúltra visszanyúló probléma rendezésében.

"Világos, hogy a felek elvi álláspontját nem könnyű közelíteni, ez bonyolult probléma" - mondta Lavrov, és hozzátette hogy a december 14-15-i csúcstalálkozóig folytatódik az erre irányuló munka.

"A nehézségek ellenére kifejeztük készségünket, hogy megpróbálunk előremozdulni a gyakorlati kérdések megoldásában, ami elősegíthetné az együttműködést a két ország szomszédos régiói között" - mondta Lavrov.

A két ország között a második világháború vége óta vita tárgyát képezi a Kuril-szigetek Szovjetunió által 1945 szeptemberében annektált négy legdélebbi tagjának (Kunasiri, Itoropu, Sikotan, Habomai) hovatartozása. Emiatt Tokió és Moszkva a mai napig nem kötött békeszerződést. Októberben volt ugyanakkor a 60. évfordulója annak, hogy a Szovjetunió és Japán 1956-ban közös nyilatkozatot fogadott el a hadiállapot megszüntetéséről, és Moszkva ígéretet tett két sziget visszaadására. A közelmúltban azonban Oroszország Kh-35 (Bal) és Basztyion típusú hadihajó-elhárító rakétákat telepített a négy szigetre, ami ellen Tokió tiltakozott.

Lavrov közölte a japán külügyminiszterrel tartott sajtótájékoztatón, hogy a területi vita rendezésének első számú feltétele a békeegyezmény aláírása. Hozzátette, hogy Moszkva és Tokió véleménye sokban egyezik, de nem szabad nagy elvárásokat táplálni, "egyhangú, aprólékos és folyamatos" munka kell ehhez.

Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.