Letartóztatták csütörtökön Csoj Szun Szilt, Pak Gun Hje dél-koreai elnök egyik közeli bizalmasát és barátját, akit azzal vádolnak, hogy beleszólása volt kormányügyekbe, anélkül, hogy köztisztséget viselt volna.
A Dél-Koreát megrázó politikai botrány újabb fordulatára akkor került sor, mikor számos ellenzéki képviselő ügyészségi vizsgálatot követel a távol-keleti ország elnökével szemben. Ez lenne az első alkalom, hogy egy hivatalban lévő dél-koreai államfővel szemben vizsgálat indul.
Pak helyi idő szerint péntek reggel készül ismét a néphez fordulni, miután egy héttel korábban bocsánatot kért a népszerűségét megtépázó ügyben és beismerte, hogy szoros munkakapcsolatban állt Szillel. A Yonhap dél-koreai hírügynökség kommentárja szerint az elnök pénteki beszédében valószínűleg beleegyezését adja majd egy ellene induló vizsgálat lefolytatásához.
A mostani botrányt az robbantotta ki, hogy kiderült: Csoj Szun Szil, bár soha semmilyen hivatalos pozíciót nem viselt, közkapcsolati és kommunikációs tanácsokat adott az elnöknek, beszédeket írt Paknak, kinevezésekbe szólhatott bele, bizalmas iratokhoz, államtitkokhoz férhetett hozzá, és a gyanú szerint közpénzeket sikkasztott. A vádak szerint Csoj irányított két olyan alapítványt is, amelyeknek dél-koreai vállalatok kormányzati nyomásra 80 milliárd vont (mintegy 19,4 milliárd forint) utaltak át. A pénz egy része a gyanú szerint Csoj Szun Szil cégeihez vándorolt.
Az ügyészség szerint most ezzel összefüggésben indítottak vizsgálatot Csoj, illetve An Csong-bum, egy korábbi magas rangú elnöki tanácsadó ellen. An a múlt hónap végén mondott le kormányzati tisztségéről és helyi idő szerint szerda este vették őrizetbe.
Pak szerdán többek közt új miniszterelnököt és pénzügyminisztert nevezett ki, valamint megvált az államfői kabinetjének nyolc titkárától, hogy helyreállítsa az elnöksége iránti bizalmat.
Legfrissebb közvélemény-kutatások szerint azonban az államfő népszerűsége nagyjából 9 százalékra süllyedt. Utcai tüntetéseken Pak Gun Hje felelősségre vonását vagy távozását követelik az emberek.
Az elmúlt évtizedek számos botrányának dacára Dél-Koreában eddig egyetlen államfő sem mondott le tisztségéről vagy kényszerült távozni hivatalából.