Világ MTI 2016. október. 30. 08:07

Izlandon az anarchisták alakíthatnak kormányt?

A hangulatot alapvetően meghatározta a kormányzó elit érintettsége több pénzügyi botrányban.

Az izlandi előre hozott parlamenti választásokon leadott szavazatok közel felének kiértékeléséből az derül ki, hogy az eddigi jobbközép koalíció két pártja biztosan nem szerzi meg a többséget. Az előrejelzésekkel és a közszolgálati televízió felmérésével szemben kisebb támogatást kapott, és csak a harmadik helyen áll az internetes aktivisták által alapított, anarchistákat és libertáriusokat is magába foglaló Kalózpárt (Píratar).

A részeredmények szerint a favoritnak tartott kalózok a voksok 14 százalékát szerezték meg, de így is a háromszorosára - 9-re - növelhetik parlamenti képviselőik számát. Vasárnap hajnalban az RUV közszolgálati televízió a saját felmérése alapján még azt közölte, hogy a Kalózpárt és a köréje tömörülő erők szerezték meg a legtöbb képviselői helyet.

Az első - 30 százalékkal - az eddigi kormánykoalíció egyik tagja, a jobbközép Függetlenségi Párt. Visszaesett, 10 százalék körüli eredményt ért el a koalíció másik tagja, a liberális Haladó Párt. A második helyen a baloldali zöldek állnak 10 mandátummal.

Elemzők szerint a részeredmények alapján nagyon nehéz lenne megmondani, hogy a hét parlamenti párt milyen kormányképes koalíciót lesz képes alkotni. Az eddigi jobbközép koalíció két pártja biztosan nem szerzi meg a többséget, de a Kalózpárt és választási szövetségesei - a Baloldali Mozgalom, a szociáldemokraták és a Ragyogó Jövő nevű tömörülés - sem. Mindkét tábor 28 mandátumra számíthat, miközben az abszolút többséghez 32 képviselői helyre lenne szükség a 63 tagú törvényhozásban. A mérleg nyelve így a Függetlenségi Pártból levált Reformpárt (Vidreisn) lehet, amely hét mandátumával mindkét koalíciót hozzásegíthetné a parlamenti többség elnyeréséhez.

A választások előtti előrejelzések még arról szóltak: szinte biztosra vehető, hogy a csupán négy éve alakult, baloldali-liberális, de eléggé heterogén összetételű Kalózpárt a legrosszabb esetben is a második helyen végez, és szövetségeseivel kormányra kerül. A tavaly megszakított európai uniós csatlakozási tárgyalások folytatását támogató tömörülés az általános elégedetlenségre támaszkodott a kampány során. A hangulatot alapvetően meghatározta a kormányzó elit érintettsége több pénzügyi botrányban.

A szavazásra jogosult 246 500 izlandi szombaton közép-európai idő szerint délelőtt 11 órától éjfélig adhatta le voksát. A legtöbben reformokat szeretnének és azt, hogy a kormány több pénzt áldozzon a kórházakra és az egyetemekre, de ami még ezeknél is fontosabb és sürgetőbb lenne, az a lakosság politikai intézményekbe vetett, már a bankrendszer 2008-as összeomlása során megrendült és azóta még tovább gyengült bizalmának helyreállítása. A nemzetközi offshore-botrányt leleplező panamai iratok Sigmundur David Gunnlaugsson kormányfő bukásához és az előre hozott választások kiírásához vezettek.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.